single-image

İran’ın Kendi Kripto Para Projesine Karşı ABD Tarafından Yaptırımlara Hazırlanılıyor

Amerika Birleşik Devletleri Kongresinde bu hafta açıklanan tasarı, İran’ın kendi Kripto para birimini geliştirme çabalarına sert bir uslupla yaklaşıyor ve konu hakkında bir dizi eylem gerekliliğini aktarıyor.

ABD düzenleyicileri son aylarda İran hükümetinin , ekonomik yaptırımlardan kaçınmak için Venezüella’ndaki Petro Dolar benzeri Ulusal bir Kripto Para kullanmak istediği konusunda uyardılarda bulundular .

İranın Yasadışı Maliye Yasa Tasarısının bazı bölümleri, Temsilci Mike Gallagher Tarafından hazırlanmış ve İran’ın egemen bir kripto para birimi oluşturma çabaları hakkında bir rapor hazırlamasını istemiştir. İlgili bir tasarı Senato’da Senatör Ted Cruz tarafından sunuldu. Bu Tasarıda , bilerek İran’a fon sağlayan, hizmet veren veya İran dijital para biriminin gelişimi ile bağlantılı olarak kullanılan teknolojilere destek sağlayanlara karşı yaptırım çağrısında bulunuyor.

TÜm bu tasarılar, Trump yönetiminin Mayıs 2018’deki İran nükleer anlaşmasından ve Ortak Kapsamlı Eylem Planından (JCPOA) geri çekilme kararıyla başlamıştır.

Gallagher yaptığı açıklamada . “Artık maksimum ekonomik baskı uygulayacak ve İran rejiminin bölgede şiddeti arttırma kabiliyetini azaltacak önemli bir penceremiz var. Bu mevzuat tam olarak İran’ı uluslararası finans camiasından etkili bir şekilde elngelliyececektir”dedi.

İran, son haftalarda bir dizi kripto para birimi ile ilgili konularda haberlerde yer aldı.

Bu haftanın başlarında, bir İran hükümet yetkilisi blok zincirini benimsemenin faydalarından bahsetti . Ayrıca ucuz elektrik, İran’ı bitcoin madenciliği çiftlikleri için cazip bir yer haline getirmiştir.

Bu yazılarımızı da beğenebilirsiniz