single-image

Nvidia Hisseleri S&P 500’de En Kötü Performans

Kripto madenciliği karlılığındaki sert düşüş ardından Tayvan merkezli Nvidia grafik işlem birimlerini ( GPU ) üreticisini zora soktu. 2018 yılının 4. çeyreğinde, şirket hisse senetlerinde büyük bir düşüş yaşandı, son dönemde kripto piyasalarında yaşanan düşüşlerinde etkisiyle hisse senedinin fiyatını % 54 düştü ve S&P 500’deki CNBC’nin 21 Aralık tarihli raporuna göre en kötü performansını sergiledi .

Geri bıraktığımız 2016’dan Eylül 2018’e kadar, Nvidia’nın piyasa değeri, özellikle Kripto para birimi madenciliğindeki GPU’larına olan talep arttıkça 14 milyar dolardan 175 milyar dolara yükselmişti . Mayıs ayında, şirket ilk kez kripto madenciliğinden elde ettiği karı bildirirken , ikinci çeyrekte madencilere satışlarda üçte iki düşüş olacağını tahmin ediyordu.

Nvidia başlangıçta öngördüğü Kasım ayında üç aylık rapor yayınladı, 3. çeyrekte kripto madencilik ile ilgili GPU satışları büyük düşüş yaşandı. Nvidia CEO’su Jensen Huang, şirketin “kısa vadeli sonuçlarının, düzeltilecek olan kripto para birimi patlamasının ardından aşırı olan envanterini yansıttığını” söyledi.

Huang’a göre, kripto ile ilgili satışların bitmesi ile, şirketten bir “kripto kalıntısı” bıraktığını söyledi. Kripto para birimi çılgınlığı, Nvidia’nın GPU’larının fiyatlarını artırdı, ancak talep bir kez ortadan kalktığında, fiyatlar daha uygun fiyatlı kartları bekleyen müşterileri çekmek için yeterince hızlı bir şekilde düşmedi.

Kripto madenciliği ile ilgili satışlarındaki düşüşe ek olarak, Nvidia’nın veri merkezi bölümü, gelir yüzde 58 oranında artarken, Wall Street’in beklentilerini karşılayamadı. Bugün, Nvidia hisse senedi % 4.09 düşüşle 129.57 $ seviyesinde kapandı.

Kripto stokları genel olarak bu yıl kötü performans gösterdi. Nvidia ve Advanced Micro Systems (gibi büyük donanım üreticileri izler PHLX Semiconductor Endeksi, AMD ) son üç aydır aşağı doğru %v20,37 oranında düşmekte . AMD’nin hisse fiyatı aynı dönemde % 45,42 düştüğü açıklanmıştı.

Kripto Madencilik piyasasında donanımdaki oluşan boşluk, fiyatlarda önemli bir düşüş meydana getirdi. AMD’nin, kripto madencileri tarafından yaygın olarak kullanılan popüler Radeon RX580 grafik işlem birimi (GPU), şu anda Şubat 2018’de 550 $ civarında olan en yüksek ortalama fiyattan% 67 düşüşle 180 $ ‘a satılıyor .

Kripto piyasasında karlılığın azalması, bazı madencilerin işi bırakmasına neden oldu. Bazı madencilik firmaları Çin’de ekipmanlarını satarak zararlarını azaltmak amacıyla kapatma fiyatına ulaşmıştır. Yerel raporlara göre, madencilikten elde edilen kazançlar elektrik ve diğer ilgili maliyetleri karşılamak için artık yeterli değil.

Bu yazılarımızı da beğenebilirsiniz