single-image

İran Hükümeti Kripto Madencileri İçin Yeni Düzenlemeler Getiriyor

İran’daki kripto para biriminin mevcut durumu pek çok soruyu gündeme getirmektedir. Resmi olarak yasaklanmamış olsa da, ülkede geçerli olan birkaç kısıtlama vardır. Şimdi kripto para birimi madencilerinin yakın gelecekte yeni kurallara uymaları gerekecek gibi görünüyor. Henüz resmi bir yasa olmasa da, bazı ilginç değişiklikler olacak.

İran hükümetinin, kripto madencilerine dair daha fazla şey öğrenmek istediğini öğrenmek hiç sürpriz değil . Daha spesifik olarak, madencilerin ticari faaliyetlerinin yanı sıra mevcut ve gelecekteki yatırımların değeri, istihdam durumları, vb. Hakkında bilgi sahibi olmak isterler. İlgi çekici bir husus, cevaplanması zor bir soru olabilecek “madencilik projesinin süresi” dir.

Bitcoin veya altcoin madenciliğinde olduğu gibi, genel piyasa koşulları kilit bir rol oynamaktadır. Fiyatlar düşerse, madenciliğin artık finansal açıdan uygun olmadığı bir zaman olacaktır. Bununla birlikte, madencilik operasyonu momentum ilerlediğinde devam edebilir. Kripto para birimleri çok değişkendir, bu nedenle birinin madenciliğinin ne kadar süreceğini cevaplamak, yetkililerin tahmin edebileceğinden çok daha karmaşıktır.

Bu yeni girişimin bir parçası olarak, İran hükümetinin ülkedeki kripto para birimi madenciliğini daha fazla meşrulaştırmaya niyetli olduğu da görülüyor. Bu tür bir faaliyette bulunan herkesin yerel yönetime kayıt olması gerekiyor. Ülkede devam eden elektrik sübvansiyonu ile birleştiğinde, önümüzdeki yıllarda sürdürülebilir bir madencilik endüstrisi yaratıldığını görmek imkansız değildir.

Bu hamle, ikincil bir amaca da hizmet edebilir. Merkezileştirme, Bitcoin ve altcoin madenciliği dünyasında önemli bir sorundur. İran’da durum böyle değil, ancak bazı bölgelerin diğerlerine göre daha fazla madenciyi çekeceği endişeleri olsa da. Bu madencilik donanımının dağıtımını eşitlemek için yeni kurallar koymak, hükümet yetkililerinin de araştırması için bir seçenek olabilir. Madco Bitcoin her şeyden önce elektrik yoğun bir işlem olmaya devam ettiği için, yerel elektrik şebekelerinin aşırı yüklenmesini de önler.

İran hükümetinin çabalarının kanıtlayabileceği gibi vaat ettiği gibi, genel etkisinin ne olacağını merak etmek gerekiyor. Yeraltı madenciliğinin sona ermesi muhtemel görünmüyor. Aslında, mevcut taslağa dayanan kurallar etkili bir şekilde uygulandığında, daha da popüler hale gelebilir. Herkes, kripto madenciliği işleminde ilerlemelerini etkileyebilecek veya etkilemeyebilecek çok fazla kişisel bilgiyi paylaşmak konusunda rahat değildir.

Durumun böyle olduğunu varsayarak, hükümet yetkililerinin bu tür bir yer altı faaliyetini çökertmek için yeni bir görev gücü yaratma şansı var. Tek yapmaları gereken, gücün şebekeden çekildiği yeri bulmak ve buna göre kontrol etmek. Bu, bu tür “baskınların” Güney Amerika’daki çoğu ülkede nasıl yapıldığına benzer olacaktır. İran’da ileride çok ilginç bir gelecek var, “çerçeve” tam da olsa şu anda belirsizliğini koruyor.

Bu yazılarımızı da beğenebilirsiniz