single-image

İngiltere Merkez Bankası Müdür Yardımcısı Libra Konusunda Uyardı

Facebook’un Libra adında yeni bir küresel kripto para birimi başlatma planlarının düzenleyici sorunları gündeme getirebileceği, İngiltere Merkez Bankası genel müdür yardımcısı Sam Woods uyardı.
Woods, Brüksel’deki bir konferansa “Bu gibi bir şeyin düzenleyici bakış açısından çok önemli olabileceği açık görünüyor” dedi.
Düzenleyicilerin bu yeni varlık sınıfı için en iyi muamele hakkında düşünmeleri gerekebileceğini de sözlerine ekledi.
Salı günü çıkan sosyal medya devi, kripto para birimini başlatan bir bildiri yayınladı. Visa, Uber ve Paypal dahil olmak üzere birçok büyük işletme girişimi destekledi.
Facebook’un libra başkanı David Marcus, teknoloji şirketinin İngiltere Merkez Bankası da dahil olmak üzere düzenleyicilerle bir araya geldiğini söyledi. Libra olumsuz tepki almadı, dedi.
Marcus, gazetecilere geçen hafta yaptığı aramada “Değişim bunu yapıp yapmamamız geliyor” dedi.
“Bunun, dünyanın dört bir yanından büyük güvenilir şirketlerle ve akılda uyumlulukla yapılandırılmasının yolu, dünyaya başlatılan tamamen kontrolsüz yeni dijital para birimlerinden daha iyi bir alternatif.
“Bu aynı zamanda çok fazla ağırlığa sahip olan düzenleyiciler için güven verici bir gerçek.”
Libra , ilk kurulan 28 şirketten oluşan bağımsız bir isim dernek tarafından yönetilecektir. Firmalar katılmak için minimum 10 milyon dolar (8 milyon £) yatırım yapmaları gerekiyordu.
Facebook para biriminin en büyük destekçisidir, ancak Cenevre merkezli birliğin tüm üyeleri eşit oy hakkına sahip.
Dernek, para biriminin önümüzdeki yılın ilk yarısında tamamen başladığında 100 ortak sahibi olmayı umuyor.
Libra , yepyeni bir açık kaynaklı blockchain üzerine inşa edilecek ve kendi rezerviyle desteklenecek.
Kripto para birimi, oynaklığı azaltmak amacıyla, ABD, İngiltere, Avrupa, Japonya ve İsviçre’den gelen hazine ve merkez bankalarının desteklediği rezervle birlikte bağlı kalacaktır.

Bu yazılarımızı da beğenebilirsiniz