single-image

Bitcoin ve Libra Arasındaki Farklar Nelerdir

Bildiğiniz gibi Facebook 18 Haziran 2019’da Kripto para biriminin Libra’yı yayımladı. Kripto para birimi topluluğu ve Bitcoin takipçileri haberleri Bitcoin hakkında farkındalık için olumlu bir itici güç olarak karşıladı . Bununla birlikte, bir kişi Libra küresel olarak bir değişim aracı olarak kullanılıyorsa, Bitcoin (BTC) ‘in kullanımının ne olacağını merak etmektedir.

Altın ile yapılan bir benzetme , ikisi arasındaki farkı açıklayabilir. Bitcoin (BTC) bir değer deposu olsa da, diğer FIAT para birimleri gibi Libra de bir değişim aracıdır. David Marcus, Libra Eş yaratıcısı, Facebook’un Blockchain ekibi ve PayPal eski başkanı Başkanı bir aynı önerdi tweet , dedi,

“Birçoğu Libra ve Bitcoin’e yer bulmak istiyor. Aklımda bu ikisi aynı kategoride değil. BTC, bir yatırım varlığıdır. Libra istikrarlı bir değişim ortamı olarak tasarlanmıştır. BTC hayranı oldum ve çok farklı amaçlar için kullanılır. ”

Libra ve Bitcoin arasında bir rekabet olsaydı, Marcus gerçekleri aşmak yerine kabul etmiş görünüyor. Dahası, Bitcoin’in ‘yatırım ile ilişkilendirilmiş bir varlık’ olduğunu; belirli bir faydası olmayan bir varlık; ancak, her yerde ve Altın gibi doğada sınırlı, sınırlı bir varlık. Crypto-analisti ve Blockchain uzmanı Samson Mow, tweet attığı gibi David Marcus ile aynı görüşte olduğu bildiriyor.

‘David ile tamamen aynı fikirdeyim. Aynı kategoride değiller. Libra , bir şifreleme para birimi olarak pazarlanan Alipay’in batı klonudur. ‘

Bitcoin nedir o zaman?
Andreas Antonopolous, bir eğitimci ve Bitcoin ve cryptocurrencies üzerinde çok sayıda kitabın yazarı, izah Libra kenarlıksız olmadığı sansürlü, (Devlet kısıtlamaları dayattığı) o, ‘ izin verildiği ‘ ve doğrulayıcılar rızaya belirli bir dereceye kadar, hatta değişken, değil ideal cryptocurrency .

Bitcoin açık, izinsiz, sansüre dayanıklı, açıklanabilir ve değişmez.

ABD Doları, Euro, Yen, Yuan, vb. Gibi diğer tüm para birimleri bir ülkenin GSYİH’sı ile desteklenmektedir. Bu para birimlerine sabitlenen stabilcoinler dolayısıyla bir FIAT’ın aynı derecede riskine maruz kalmaktadır. Libra , diğer taraftan, bir destekli para birimleri ve Devlet tahvili bir sepet ile. Bir şifreleme para birimi olarak, aynı zamanda şeffaf ve kısmen merkezi olmayan.

Dolayısıyla, Borsa ve mevcut bankacılık sistemine meydan okursa, popüler bir araç haline gelebilecek yüksek bir olasılık vardır . Yeni kripto para birimi etkin sistem, dünyadaki ‘bankasız’ nüfusun telefonlarını kullanarak özgürce işlem yapmasına olanak sağlayacak.

Bu yazılarımızı da beğenebilirsiniz