single-image

Hindistan Kripto Paraları Yasallaştırabilir Ancak…

Hindistan hükümeti, kripto para birimlerini yasal hale getirebilir, ancak bir çok şart ve koşullarla beraber .

Çarşamba yayınlanan bir habere göre , Kripto Paraları araştırmak için hükümet tarafından kurulan bir komite, yasak hükümetin lehine değildir diyor.

Komitenin gerçekleştirdiği toplantılara katılan isimsiz bir üst düzey yetkili şunları söyledi:

“Şimdiden iki toplantı yaptık. Kripto para biriminin tamamen yasadışı olarak reddedilemeyeceği konusunda genel bir fikir birliği oluştu. Güçlü kurallarla yasallaştırılması gerekiyor.Konu hakkında müzakereler devam ediyor. ”

Hükümet kripto paralar ile ilgili mevcut yasal çerçeve incelenerek ve tüketicinin korunması ve para aklama gibi konuların ele alındığı ve yeni teknoloji ile başa çıkmak için yeni önlemler ve konu hakkında düşünülmesi için bu komiteyi 2017 yılı nisan ayında kurmuştu . Üyeler arasında, ekonomi ve vergilendirme için devlet dairelerinin temsilcileri ile merkez bankası ve diğer kurumlardan üyeler bulunur.

Oluşturulan bu grubun ikinci şimdi yeni raporunu Şubat 2019’a kadar ülkenin maliye bakanlığına sunması bekleniyor.

Haber içeriğinde, Ekim ayında, hükümetin “Hindistan’da özel kripto para birimlerinin kullanımını kontrol için uygun bir yasal çerçeve geliştirmesi gerektiğini” öneren komitenin duruşunun yumuşamadığını gösteriyor .

Hindistan’ın merkez bankası Nisan ayındaki emri ile bitcoin ve kripto akranlarının yasal statüleri üzerine kafa karıştırıcı mesajların yayınlanması nedeniyle ülkenin kripto para birimi endüstrisini hafifletmek, yerli bankaların borsa gibi kripto para birimi şirketlerine hizmet vermesini engellendi.

O zamandan beri borsalar, işletmelerinin sorun yaşamasını engellemenin yollarını arıyor, ülkenin yüksek mahkemesinde RBI yasağını devirmek için yasal dilekçeler verdiler. Konu hakkında izah isteyen mahkeme, 26 Ekim’de hükümetten iki hafta içinde kripto para birimleri hakkında görüş bildirmesini istedi .

Konuyu açıklığa kavuşturmak için henüz herhangi bir resmi açıklama yapılmamasına rağmen, bu durumun önümüzdeki aylarda değişmesi muhtemel görünüyor.

Raporda, Hindistan ile G20 grubunun bir üyesi ülke olduğu, yerel kripto alanını yöneten herhangi bir kuralın uluslararası ekonomik yasalardan etkilenebileceğini belirtti.

Bu yazılarımızı da beğenebilirsiniz