single-image

Güney Koreli Telekomünikasyon Şirketinden Yerel Kripto Para Birimi

Güney Kore’de lider bir telekomünikasyon şirketi olan KT Corporation, bir kripto para birimi geliştirme programına başlamıştır. Yapılan çalışmada adı geçen kripto para yalnızca Güney Kore’deki Gimpo kentindeki tüccarlar tarafından kullanılacak ve 15 Şubat’ta basında çıkan haberlere göre, daha sonra diğer yerel yönetimler de dahil olacaktır.

Raporlara dayanarak, KT Corporation “K-token” adlı yerel bir kripto para biriminin gelişimini sağlayacaklardır. Bu kripto paranın er yıl 11 milyar doları (yaklaşık 9,7 milyon ABD Doları) kazanılacak ve sosyal ve gelişimsel hizmetler sağlamak için kullanılması planlanmış. Ayrıca, K-token’in pilot çalışmaları Mart ayında gerçekleşecek ve kripto para Nisan ayında kullanılmaya başlayacak.

Aynı şekilde, yerel kripto para birimi sadece Gimpo’daki tüccarlar tarafından kullanılacak ve bu nedenle büyük yan pazarlar veya eğlence kuruluşları tarafından kullanılması mümkün gözükmüyor. Zamanla, diğer yerel yönetimler, ödemeleri işleme koyma kararı alıp almadıklarına bağlı olarak dahil edilecekler. Her iki durumda da, belirteç kullanıcıları ücret ödemeden gerçek paraya dönüştürebilir veya doğrudan banka hesaplarına aktarabilir olacaklar.

Blockchain merkezi başkanı ve KT’nin kıdemli başkan yardımcısı Yeong-il Seo’ya göre, önerilen kripto para biriminin tanıtılması bölge ekonomisinin canlanmasına ve dengelenmesine katkıda bulunacak. Söz konusu para biriminin, yerel para biriminde olduğu gibi, güvenli olacağına inanılıyor. Ayrıca, yasa dışı para çekme sorunları da ortadan kaldıracak.

Hindistan ve Çin gibi Asya ülkelerinin aksine, Tayland ve Güney Kore kripto para birimlerinin yanı sıra blok zinciri teknolojisini benimsemek için de adımlar attı. Örneğin Hindistan, bankaların müşterilerin kripto para birimleri alım satım hesaplarını kapattıkları göz önüne alındığında, hindistan kripto para birimleri ile ilgili olmak istemiyor . Çin ayrıca 2017’de ICO’ları yasakladı ve ülkedeki kripto para birimi ticaretinde büyük düşüşler yaşandı.

Güney Kore Hükümeti Kripto Para Birimi Borsalarını Düzenliyor
14 Ocak’ta BTCNN , Güney Kore hükümetinin 38 kripto para birimi değişimine uğradığını bildirdi . Bunlardan sadece yedi tanesi hükümetin şartlarını yerine getirmiş, 21 ise ülke düzenleyicisinin belirlediği güvenlik standartlarını karşılamamıştır. Hükümet, bunun onları saldırıya açık hale getirdiğine dikkat çekti.

Bu yazılarımızı da beğenebilirsiniz