single-image

Grin (GRIN) Nedir?

Grin Nedir?
Grin, ekstra gizlilik sağlamak için Mimblewimble protokolünü kullanan açık kaynaklı bir blok zinciridir. Mimblewimble, gönderilen tutarı gizlemesine rağmen işlemlerin şifreli olarak doğrulanabileceği bir protokoldür. Mimblewimble hakkında daha fazla bilgi için kriptografi ve gizlilik hakkındaki makalemize bakın .

Grin’in temel özellikleri ve hedefleri:

Varsayılan olarak gizlilik, bilgiyi gerektiği gibi seçerek ifşa etme kabiliyeti ile tam bir sağlanabilirliği mümkün kılmak.
Diğer bloklara kıyasla yer kazanmak için işlem sayısı yerine kullanıcı sayısı ile ölçeklendirme.
Güçlü şifreleme – Mimblewimble ve Grin, Elliptic Curve Cryptography kullanıyor .
Kolay denetim ve bakım sağlayan tasarım kolaylığı.
Madencilik ademi merkeziyetçiliğine odaklanan topluluk.
Grin işlemleri benzersizdir, çünkü adres veya miktar yoktur ve iki işlem (biri diğerini harcayan) bir tane oluşturmak üzere bir blokta birleştirilerek aracı bilgiler kaldırılabilir. Alice, daha sonra hepsini Carol’a gönderen Bob’a para gönderirse, Bob hiçbir zaman teknik olarak ilgilenmez ve işlemi hiçbir zaman Grin blok zincirinde görülmez.

Bir Grin işlemi üç bileşenden oluşur:

Önceki çıktılar kümesini referans alan ve harcayan bir girdiler kümesi
Bir dizi yeni çıktı (bunlara Pederson Taahhütleri denir )
Bir işlem “çekirdek”
Belirli bir işlemin girdi ve çıktılarını görmenin tek yolu doğrudan katılımcı olmaktır. Aksi halde, bu girdiler ve çıktılar anlamsız rastgele veri parçaları gibi görünür. İşlem çekirdeği, madencilik ücretleri ve belirli bir işlemin imzası gibi ek veriler içerir. Bu çekirdek tipik olarak 100 bayttan daha küçük boyutludur.

Grin, bu Mimblewimble işlemlerini ve benzersiz blok formatını kullanarak ölçeklenebilirlik elde ediyor. Çoğu çıktı sonunda başka bir girdi tarafından harcandığından, kullanılmış tüm çıktılar blok zincirinden çıkarılabilir. Bu, blok zincirindeki verilerin boyutunu Bitcoin gibi mevcut zincirlere kıyasla nispeten düşük tutar.

Grin blok zincirinin, işlem sayısı yerine çoğunlukla kullanıcı sayısına göre ölçeklenmesi budur. Kullanıcı sayısı, harcanmamış çıktılar (yani, 0’dan büyük bakiyeli herhangi bir cüzdan) ile temsil edilir ve tek tek işlem verilerinin bloğa dahil edilmesi gerekmez.

Spesifik olarak, bir Grin bloğu aşağıdakilerden oluşur:

Bir blok başlığı
Ayrılmadan sonra kalan girdilerin listesi
Kesimden sonra kalan çıktıların listesi
Tam bloğu kaplayacak tek bir çekirdek ofseti
Bir blokta gerçekleşen her işlem için bir çekirdek
Bir “geçiş”, işlemlerin giriş ve çıkışlarını zincire eklenecek tek bir sette birleştirme işlemidir.

Grin Konsensüs Mekanizması
Grin , özellikle donanım silah yarışlarına karşı dayanıklı olması için tasarlanmış, Cuckoo Cycle adlı temel bir çalışma kanıtı (PoW) algoritması kullanıyor. Öncelikle belleğe bağlı bir algoritmadır; bu, çözüm süresinin ham işlemci veya GPU hızından ziyade bellek bant genişliği ile bağlandığı anlamına gelir.

Teoride, madencilik Cuckoo Cycle çözümleri düzenli donanımlarda uygulanabilir ve diğer GPU, CPU veya ASIC’e bağlı PoW algoritmalarından daha az enerji gerektiriyor. Sıkı donanım gereksinimlerinden kaçınmak, diğer PoW blokaj zincirlerinde görülen artan merkezileşmenin tersine, madenciliğin ademi merkeziyetçiliğini arttırmalıdır.

Cuckoo Cycle algoritması John Tromp tarafından icat edildi ve Kasım 2018’de algoritmayı detaylandıran beyaz bir makale yayınladı.

Grin, mevcut ağ gücüne göre değişmesi amaçlanan bir zorluk hedefi uygular. Bu zorluğun amacı, ortalama blok çözüm süresini şu anda 60 saniye olan bir hedef aralıkta tutmaktır. Başvuru için, Bitcoin ortalama blok süresi 10 dakikadır ve Ethereum yaklaşık 15 saniyedir.

Cycle hakkında daha fazla bilgi Github’da bulunabilir .

Anahtar Özellikler
Mimblewimble – Mimblewimble, ayrıntıları gizlerken Grin işlemlerinin doğrulanmasını sağlayan gizlilik protokolüdür. Bu girdi ve çıktıları gizlemek için Pedersen Commitments adlı işlem körleme faktörlerini kullanır.
Ölçeklenebilirlik – Grin blockchain yalnızca bir bloktaki her işlem için harcanan çıktıları ve küçük bir veri çekirdeğini depolar; bu, blockchain boyutunun zaman içinde daha yavaş büyüdüğü ve işlem sayısı yerine kullanıcı sayısına göre ölçeklendiği anlamına gelir.
Organik lansman – ICO ve Grin’i lanse edecek ön mayın yoktu ve geliştiricilere verilen madencilik ödüllerinin zorunlu bir kısmı yoktu. Ek olarak, Grin ekibi karar vermeyi etkilemek için gelecekteki geri dönüş beklentisiyle hiçbir zaman sermaye aramayacağını ya da kabul etmeyeceğine söz verdi.
Guguklu Cycle – Guguklu Cycle, Grin’in iş fikir birliği kanıtı mekanizmasının ardındaki algoritmadır. Belirli bir donanım gerektirmeyen ve yüksek düzeyde bir madencilik ademi merkeziyetini koruyabilen bellek yoğun bir algoritmadır.
Anahtar Kilometre Taşları
19 Temmuz 2016 : Mimblewimble hakkındaki ilk makale , Tom Elvis Jedusor’un gittiği isimsiz bir kişi tarafından yayımlandı.
6 Ekim 2016 : Blockstream’deki matematikçi Andrew Poelstra, Mimblewimble’da genişleyen daha ayrıntılı bir makale yayınladı ve daha fazla ölçeklendirme geliştirmesi ekledi.
Ekim 2016 : Kendilerine Ignotus Peverell adını veren isimsiz bir kişi Grin adlı bir Github projesine başladı.
Mart 2017 : Ignotus Peverell, Gimbub’da Mimblewimble ve Grin’e teknik bir tanıtım yaptı.
15 Ocak 2019 : İlk ana Grin bloğu mayınlı ve Grin ağı resmen serbest bırakıldı.

Coin Ekonomisi
6 Mart 2019 itibariyle, Grin’in dolaşımdaki arzı, 14 milyon dolarlık piyasa değeri ile 4.336.260’tır.

Serbest bırakılan yeni Grin Coinleri hızı blok başına 60 veya her saniye 1’dir. Bu oranın sonsuza dek sabit kalması muhtemeldir, yani dolaşımdaki arz arttıkça enflasyon yüzde her yıl azalacaktır.

10 yıl sonra, enflasyon oranı% 10’un altına düşecek – 20 yıl sonra,% 5’in altına düşecek. 25 yıl içinde Grin, kuruluşundan 10 yıl sonra Bitcoin oranıyla kıyaslandığında% 4’lük bir enflasyon oranına sahip olacak. Ek olarak, Grin ekibi Grin belirteçlerinin % 2 veya daha fazlasının her yıl tirajdan kaybolacağını tahmin etmek için birçok çalışmadan bahsetti.

Takım
Grin bir şirket tarafından yaratılmadı ve projeyi bağışlayan ya da destekleyen şirketler olmasına rağmen, CEO ya da resmi liderlik ekibine sahip değil.

Grin üzerinde çalışan bireyler, projeye zaman ayırıyorlar ve yalnızca topluluk bağışlarıyla finanse ediliyorlar. Takımın genel profili yok. Ancak, açık kaynak kodlu bir projenin şu ana kadar 121 katkısı olduğunu görebiliyoruz .

Grin projesine bağışta bulunanlar arasında BlockCypher, Bitonic, CoinGecko, Cypher Capital ve daha pek çok kişi ve şirket bulunuyor. Listenin tamamı Grin Dostları sayfasından görülebilir .

Mimblewimble, işlem bilgilerini üçüncü şahıslardan tamamen koruyan, gelecek vaat eden bir gizlilik protokolüdür. Ayrıca, blok zincirinde minimum veri depolanırken işlemlerin doğrulanmasına izin verir, bu da Grin’in oldukça ölçeklenebilir bir blok zinciri olduğu anlamına gelir.
Grin, ICO’suz, ön madenciliğin olmadığı ve kripto topluluğunda pozitif olarak görülebilen ve sadece hızlıca zengin olmak isteyen spekülatörlerin cesaretini kırdığı kuruculara tahsisatsız başlattı.
Açık kaynaklı proje, oldukça yetkin bir geliştirici grubu tarafından geliştirilmektedir. Grin GitHub’dan, projeye 121 katılımcı var ve geliştirme çok aktif.
Grin’in belirteç ekonomisi basittir ve enflasyon oranının her yıl düşmesini sağlar. Bu, Grin’in gelecekte kolayca değiştirilemeyecek net bir para politikası oluşturmasına yardımcı olacaktır.
Grin genç bir proje olsa da, parayı listeleyen birden fazla sağlam borsaya (Poloniex ve Bittrex) sahip, iyi bir topluluk ve kriptokrasi parası alanı arasında maruz kalma durumu geliştirmiştir.
Zayıf Yönler

Grin’in ademi merkeziyetçi doğası, kurucu bir şirket ve bir kamu ekibine sahip birçok belirteçten çok farklıdır. Ancak, Bitcoin ile gerçek bir liderliğe sahip olmamanın, blok zinciri güncelleme konusunda uzun süredir anlaşmazlıklara yol açabileceği ve bunun Grin’in ilerleyişi için bir sorun olabileceği görülmüştür.
Kaynak sağlama olmadığı için, Grin geliştiricileri projeyi finanse etmek için bağışlara güveniyor. Bu tür bağışlar sonunda gelmeyi bırakırsa, Grin geliştiricileri proje üzerinde çalışmak için zamanlarını gönüllü yapmak zorunda kalacaktır. Bu, geliştiricilerin daha fazla fonu olan diğer projeler veya geliştiricilere ödeme yapan bir temel için Grin’i terk etmelerine neden olabilir.
Grin’in ana geliştiricisi olan Yeastplume , projenin gelişimini finanse etmek için defalarca bağış topluyordu. Gelecekte bağışların devam edeceğine dair bir güvence yok.
Zcash ve Monero gibi gizlilik paralarının ilk hamle avantajına, daha büyük topluluklara ve daha çok bilinen gizlilik protokollerine sahip olması nedeniyle Grin’in pazarda çok fazla rekabeti var.
Genel olarak gizlilik paralarının geleceği hala belirsizdir. Mükemmel çalışsalar bile, madalyonun başarılı olabilmesi için finansal gizlilik isteyen büyük miktarda pazar bulunmalıdır. Ayrıca, Grin’in gelişmesini zorlaştıracak hükümet düzenlemelerine ilişkin önemli bir belirsizlik var.
Grin için sulandırılmış market başlığı şu anda çok büyük. Messari’ye göre , Grin 2050’de jeton arzı kullanan, hem Monero hem de ZCash’tan daha yüksek olan 7. en değerli kripto para birimi.

Grin, umut vaat eden yeni gizlilik protokolü Mimblewimble’ın ilk uygulamalarından biridir. Diğer blokajlar mahremiyetle yüz yüze kalmaya devam ederken (varsayılan olarak özel bir sisteme sahip olmayan madeni paralar için) ve / veya ölçeklendirme sorunları yaşamaya devam ederken uzun vadede yardım edebilecek, oldukça ölçeklenebilir ve gizlilik odaklı bir para olma misyonu vardır.

Bununla birlikte, Grin gizlilik para piyasası segmentinde, özellikle Mimblewimble protokolünü (Litecoin, Monero ve Beam) uygulama ya da uygulama planları olan projelerde çok fazla rekabet vardır.

Grin için para politikası basit olsa da, ağın ilk birkaç yılında çok yüksek enflasyona yol açacaktır. Madenciler piyasada mayınlı madeni paralarını satmaya devam edecek ve bu da sürekli satış baskısına yol açacak.

Grin, bitcoin’e benzer bir şekilde, hiçbir token satışı, uçak, ön madeni veya ayrılmış blok ödülü olmayan, tamamen merkezi olmayan bir tarzda başlatıldı. Katkılar, yalnızca bağışlarla finanse edilen bir geliştiriciler topluluğundan gelir.

Ancak, bu Bitcoin piyasaya sürülenden farklı bir zamandır. Şimdi yetenekli blockchain geliştiricileri için daha fazla rekabet var. Blok zincirleme projelerinin kalabalıktan sıyrılması ve oldukça büyük bir topluluk kurması bugünlerde daha fazla çaba harcıyor.

Grin’in iyi finanse edilen diğer rakiplerle yetenek konusunda rekabet etmesi zor olabilir. ICO modelinin yükselişini ve kendi belirteçlerini piyasaya süren şirketler göz önüne alındığında, Grin’in organik salımının uzun vadede yararlı veya zararlı olacağını görmek ilginç olacaktır.

Grin hala çok genç bir proje olduğu için, seyreltilmiş pazar başlığı altında en değerli 7. şifreleme kredisi olması gerektiğine inanmıyoruz, ancak gerçekten umut verici bir protokol.

Bu yazılarımızı da beğenebilirsiniz