single-image

‘FACECOIN’ e Yaklaşıyor muyuz?

Sosyal medya devi Facebook, blockchain ekibini genişletmek istiyor. Buda akla ‘FaceCoin’ mi geliyor sorusunu getiriyor. JPMorgan’ın yeni açıklanan JPM Kripto Parasını da düşündüğünüzde , şirketler çevrimiçi ödeme pazarına karşı bir yarış içinde olabilir.

Facebook’un resmi kariyer sayfasında , sosyal medya devi blockchain teknolojileri alanında faaliyet gösteren ekibini genişletmeye çalışıyor.

Şirket, işletme ürünü ve işletme operasyon yöneticilerinden yazılım mühendislerine ve hatta alandaki teknoloji iletişim direktörlerine kadar farklı uzmanlar istihdam ediyor.

Daha önce Facebook’tan bir sözcü tarafından belirtildiği gibi, şirket blockchain teknolojisinden yararlanmanın farklı yollarını araştırıyor.

Facebook’ta şu anda mevcut olan blockchain ile ilgili pozisyonlara ek olarak, şirketin resmi LinkedIn sayfası ayrıca Teknik Program Yöneticisi, Marketplace Payments, Blockchain uzmanı için bir pozisyon olduğunu ortaya koyuyor.

Pozisyon artık başvuruları kabul etmemekle birlikte, bu, 2018’in sonlarında Facebook’un WhatsApp kullanıcılarının uygulamada para transferi yapmasına izin veren bir stabilcoin üzerinde çalıştığı konusunda dolaşmaya başlayan söylentilere daha fazla dikkat çekebilir.

Konuya aşina olan kaynaklar tarafından belirtildiği gibi, Facebook’un başlangıçtaki hedefi Hindistan’daki kârlı havale piyasası olacak ve oradaki düzenlemeler şekillenmeye başlayacak .

Şirketin blok zinciri çalışmaları, 2018 yılının Ağustos ayında, Coinbase yönetim kurulunun eski bir üyesi olan David Marcus’un “blok zinciri etrafında yeni bir gruba” öncülük etmesi için Facebook’a adım atmasıyla önemli bir ivme kazandı.

LinkedIn’e göre, bu “küçük” grup, şirketin blok zinciri kolunda bulunduğunu belirten iş profilleri ile şu an 49 çalışanı olduğu ve büyük ölçüde büyüdüğü anlaşılıyor.

Geçen hafta, ‘JPM Coin’ sanal para birimini açıkladı .Şimdi, sosyal medya devi blok zincirleme çabalarını artırırken, Facebook yakın gelecekte bir ‘Facecoin’ neden açıklamasın sorusu akıllara daha yatkın gelmiyormu?.

Bu yazılarımızı da beğenebilirsiniz