single-image

Bitcoin 7 Mart’tan Bu Yana İlk Kez 50.000 Doların Altında

Bitcoin ve diğer kripto varlıklarda yaşanan son çöküşün ardından Cuma günü piyasa değeri 1.8 trilyon doların altına düştü. Bitcoin, 7 Mart 2021’den bu yana ilk kez bugün 48.000 doların altına kadar geriledi. Coinmarketcap tarafından yayınlanan en son verilere göre , kripto para varlıklarının toplam değeri son 24 saatte 250 milyar dolardan fazla düştü.

Bitcoin ve diğer altcoinler de yaşanan son çöküş, neredeyse tüm borsalarda büyük likidasyonları tetikledi .Son 24 saatte yaklaşık 580.000 kripto para tüccarı uzun pozisyonları kapattı. Bitcoin’in fiyatı yaklaşık 47.500 dolara düştü. Bu, Bitcoin’in 8 Mart’tan bu yana en düşük fiyatına gerilemiş oldu ve fiyat en yüksek seviyeden %30 üzerinde bir gerileme yaşamış oldu.

Düşüşe etkisi olan en önemli unsur, Amerikan Başkanı Biden’in son zamanlarda sermaye kazancı vergisini artırma önerisi geliyor. Öneri zengin Amerikalılar için sermaye kazancı vergilerini % 40’a kadar çıkaracaktır. Biden’ın önerisi uzun vadeli sermaye kazançlarını yani bir yıldan uzun süredir elde tutulan varlıkları satışı sonrası kazançları normal gelir olarak vergilendirecek ve yıllık geliri 1 milyon dolardan fazla olanlara uygulanacak. Kısa vadeli sermaye kazançları halihazırda normal gelir olarak vergilendirilecektir.

Gelir üzerindeki en yüksek federal vergi oranından daha yüksek bu vergi oranı, kripto para tüccarları arasında şaşkınlığa sebep oldu. Mevcut ABD mevzuatına göre, ABD vergi mükelleflerinin kripto para satın aldıklarında veya sattıklarında sermaye kazancı vergileri ödemeleri gerekiyor.

Ayrıca Kripto para düzenlemeleri ve kısıtlamaları haberlerinin de bu düşüş dalgasında bir etkisi olduğu kesindir. Türkiye’de yaşanan kripto para borsası kapanması ve 2 milyar doların borsa sahibi tarafından kendisi beraberinde götürülmesi ve Çin’de yapılacak olan madencilik ile ilgili sınırlamalar gibi bir kaç olumsuz haber etkilemektedir.

Fiyatlardaki düşüş, uzun bir fiyat düzeltmelerinin sonucu olabilir. Bu yılın Şubat ayında, Bitcoin’in fiyatı sadece bir günde 10.000 dolar düştü ve kripto para biriminin gördüğü en büyük günlük düşüş olmuştu. Bitcoin tüccarları Fiyat düzeltmeleri konusunda genel bir deneyime sahiptir özellikle boğa piyasalarında görülmesi muhtemeldir.

Bu yazılarımızı da beğenebilirsiniz