single-image

Facebook’un Libra İçin Zorlu Bir Yolu Var

Facebook, tamamen düzenlenmemiş, vahşi sosyal medya dünyasında oldukça başarılı bir şekilde çalıştı ve sonunda yarattığı kitlesel sosyal ve düzensizliği yönetmek için devlet düzenlemesine ihtiyaç duyduğu bir kültürle sona erdi . Yeni Libra kripto parası ile Facebook, gezegendeki en düzenlenmiş endüstriyi bozmak istiyor ödemeler ve sınır ötesi ödemeler yapılması planlanıyor.

Son yıllarda, büyümek isteyen firmalar kullanımı alışkanlık yapan Uber ve Lyft ile birlikte çalışmayı alışkanlık haline getirdiler. Çeşitli şehir ve ülkelerin taksi ve limuzin komisyonları gibi çok zorlu yerel düzenleyicilerle kedi ve fare oynamak durumunda kalıyor , birçok yargı denetimi yaşadılar ve Uber ve Lyft artık milyarlarca dolarlık halka açık şirketler.

Bununla birlikte, yeni başlayanlar agresif bir şekilde sigorta veya sağlık hizmetleri gibi yüksek düzeyde düzenlenmiş endüstrilere adım attığında, düzenleyiciler bunlara sert bir şekilde tepki vermektedir.

Şirketler yüksek oranda düzenlenmiş sektörlere girmek için başvuruda bulunduklarında, düzenleyiciler genellikle niyetlere ve önceki uyumluluk, tüketici yararı ve kabiliyetlerine bakıyorlar.

Şirketler yeni düzenlenmiş pazarlara girmeye çalıştıklarında, düzenleyiciler genellikle şirketin niyetlerine ve önceki uyumlarına bakarlar. Facebook, Birleşik Krallık parlamentosu tarafından ele geçirilen bir belge de dahil olmak üzere çok sayıda açıklamada da belirtildiği gibi, tüketicilerin mahremiyetini bilerek ihmal etmenin uzun bir geçmişine sahiptir .

Facebook ayrıca , şu anda gizlilik kuruluşu Digital Content Next’in CEO’su olan eski CBS meslektaşım Jason Kint tarafından titizlikle belgelendirildiği üzere uzun geçmişine sahiptir .

Facebook’tan arasında değişen ülkelerde yapmış gibi kasten meclis celp ve belge taleplerini görmezden gelen bir şirket Kanada’da ve Birleşik Krallık gibi ortamlarına yeni girenleri düzenleyen düzenleyici otoriteler üzerinde bu ülkelerde çağrılırken ödeme sistemleri gibi önemli konuda güzel bir karşılama beklenilemez.

Tanınırlığını artırmak için Facebook elbette Visa ve MasterCard gibi işlemcilerden ve Paypal gibi mevcut ödeme sistemlerinden oluşan bir dizi şirket ile ortaklıklar imzaladı . Konsorsiyumda düzenlemeleri kırarak yetişen Uber gibi şirketlerin dahil edilmesi, bunun nedeni olmuyor.

Belirgin derecede eksikler var, büyük bankalar tüketicilerin ödemelerini yönetmek ve nakitlerini yönetmek için kullandıkları şu anda. Chase, HSBC, Wells Fargo, RBC ve diğer büyük bankaların katılması halinde konsorsiyum çok daha güçlü olurdu.

Yeni bir ödeme satıcısının veya sisteminin risklerini tanımlarken, düzenleyiciler tüketicilerin yararlarına karşı riskleri tartıyorlar. Tüketicilerin büyük çoğunluğu döviz tüccarları değildir ve “döviz sepetlerini” anlamamaktadır.

Sadece ABD Doları gibi yerel para birimlerini bir hesaba koymak, bakiyelerindeki ABD Doları’nın tam tutarını görmek ve sonra ABD Dolarını ABD Doları olarak fiyatlandırılan bir şey için harcamak isterler.

Gelişmiş ülke tüketicilerine, çevrimiçi olarak bir para sepeti olarak harcanması gereken para depolamanın yararı yoktur. Elbette, Libra sisteminin “bankasız” olacağına dair bir iddiada bulunulabilir.

Bununla birlikte, düzenleyiciler şu anda bankasızlar için çeşitli yeni seçenekleri değerlendirmekte ve büyük kurumların tipik olmayan gelişmiş yatırımcıları ve uluslararası satışlarını önleyen şirketler için hedeflenen çok para birimindeki değeri olan mağaza türünü hedeflemesine izin verme konusunda şüpheci olacaklardır. .

Gelişmekte olan ülkelerin düzenleyicilerinin, tüketicilerinin para birimlerini anlamalarını ve kullanmalarını sağlamalarının kendi yerel para birimlerini kullanmaktan daha faydalı olup olmadıklarını değerlendirmeleri gerekecektir. Şu anda , gelişmekte olan ülkeler için geniş kabul gören birçok çok etkili ve ucuz mobil bankacılık çözümü bulunmaktadır .

Facebook, kripto para birimleri kullanarak nasıl yeni bir ödeme mekanizması kurulacağını bulmak için, önceki Paypal Başkanı David Marcus gibi çok akıllı insanları işe aldı. Marcus, ödemeler pazarını kesinlikle anlıyor, ancak daha önce hiç sıfırdan yeni bir ödeme sistemi kurmamıştı.

Aslında bir yerden diğerine para göndermek teknik olarak zor değil. Ödeme pazarı, ödemeleri tam olarak kimin yaptığını ve işler ters gittiğinde ne olacağını bilmek için sıkı bir şekilde kontrol emektedir.

Ödeme endüstrisinde, şu anda “Müşterinizi Tanıyın” konusuna yoğun bir odak var, bu nedenle bir ödeme operatörü, bir ödeme hesabı açılmadan önce tüketici kimliğini kanıtlamak için en iyi girişimde bulunduklarını kanıtlayabilir. “Kara Para Aklanmasını Önleme” (AML), yasadışı uyuşturucu ticaretinden yasadışı para kazanılmasını sağlamak veya terörizme fon sağlamak için dijital ödeme mekanizmalarıyla dalga geçilmemesini sağlamak için çok fazla kaynak tüketmektedir.

Ödeme operatörleri, her pazardaki tüm müşteri iletişimini koruyan müşteri hizmetleri işlemlerini gerektiren uyuşmazlık çözüm kurallarına uymalarını sağlamalıdır. Ve son olarak, ödeme operatörleri, herhangi bir ihlal veya yanlışlık olmadığından emin olmak için yoğun bilgi güvenliği gereksinimlerine tabidir.

Facebook, sahte hesap geçmişi , yanlış reklam ölçümleri ve çeşitli güvenlik ihlalleriyle birlikte bu alanların hiçbirinde temel bir yetkinliğe sahip değil .

Facebook, Libra ‘da önemli tüketici gizliliği özellikleri ve platform kararlarını yönlendirecek bir konsorsiyum dahil olmak üzere bazı harika konseptlere sahiptir. Facebook, yüksek düzeyde düzenlenmiş ödemeler endüstrisini “bozmak” yerine, sosyal medya sektörünü onarmak için gizlilik ve ademi merkeziyetçilik eklemeyi düşünmelidir.

Bu yazılarımızı da beğenebilirsiniz