single-image

Facebook Libra Birliği Dağılmaya Devam Ediyor

PayPal’ın geçtiğimiz hafta çıktıktan sonra, eBay, MasterCard, Stripe ve Visa, kripto para birimini denetleyen Libra Birliğinden ayrılıyor. Ayrılacak son birlik üyesi olmayabilirler.

Dünyanın dört bir yanındaki hükümetlerin yoğun düzenleyici incelemeleri altındaki, Facebook’un libra için iddialı planları dağılmaya başladı.

Geçen hafta, PayPal , Libra blok zincirindeki kar amacı gütmeyen yönetim organları olan Libra Birliği’nden ayrıldığını ve kripto para biriminin fiat rezervini ve yönetimini denetlediğini açıkladı . Bu oldukça derin bir darbe oldu, çünkü Facebook’un Calibra bağlı ortaklığı olan David Marcus, PayPal’ın eski başkanı.

Bugün, PayPal’a katılanlar eBay ve Stripe yanı sıra Mastercard iddialı kripto projenin bırakma kararı alanlardan ve Visa istikrarlı dijital para birimini doğrudan Facebook uygulamalarından ve hizmetlerinden yerleşik çevrimiçi ödemeler için. Bu, kurulan 28 Libra Birliği üyesinin beşi şimdi Libra sözleşmesi imzalanmadan projeden ayrılmış oldu.

Visa, yaptığı açıklamada, “şu anda Libra Derneğine katılmamaya kararı verdiğini” ancak kararın “değerlendirmeye devam edeceğini ve nihai kararımızın, Derneğin tüm gereklilikleri tam olarak yerine getirebilmesi de dahil olmak üzere bir dizi faktörle belirleneceğini söyledi. ”

Kurucu şirketler şimdiye dek projeye bağlayıcı olmayan taahhütlerde bulundular.

Libra Temmuz’da tekrar Meclis ve Senato komitelerinin yoğun eleştirisi ve sorgulamasıyla karşı karşıya kaldı ve milletvekilleri bir daha duyuruya kadar Libra ‘nın gelişimini durdurmak için Facebook’a başvurdu. ABD’li milletvekilleri Mastercard ve Visa’nın yanı sıra Stripe’ye de son günlerde bırakmaları için baskı yaptı . AB düzenleyicileri de girişim hakkında ciddi çekincelerini dile getirdiler ve çok sayıda soruşturma başlattılar ve projeyi durdurmaya veya durdurmaya yönelik yasalar çıkardılar.

Marcus ve Libra Birliği, “düzenleyicilerin soruları ve kaygıları ele alınana kadar Libra’yı başlatmayacaklarını” söylediler, ancak organizasyon geçen hafta PayPal’ ın çıkışına işaret etti.

“Libra projesi kolay bir yol değil gibi Bu yolculuk bir kuşak ödeme ağ kurmak için,” Dante Disparte, politika ve iletişim Libra Derneği’nin başkanı söyledi . “Değişimin zor olduğunu ve bu yolculuğu başlatan her kuruluşun Libra vaat ettiği değişiklikle görmeyi taahhüt ettiği riskleri ve ödülleri değerlendirmek zorunda kalacağını biliyoruz. İlk Libra Konseyi toplantısını dört gözle bekliyoruz. .ve katılıma ilgi duyduğunu belirten 1.500 kuruluşun ayrıntıları da dahil olmak üzere, bundan sonra güncellemeleri paylaşacaklar. ”

Libra Derneğinin 14 Ekim Pazartesi günü İsviçre’nin Cenevre’de buluşması ve bir yönetim kurulu ataması ve kurucu üye grubunun resmi taahhütlerini duyurması planlanıyor.

Bu haber dizisi, Mark Zuckerberg’in 23 Ekim’de saat 10’da ET’de House Finansal Hizmetler Komitesi’nin önünde görüneceğini açıklamasından yalnızca birkaç gün sonra geldi . Bu arada kaç tane Libra Derneği üyesinin bu anlaşmadan çekileceğini göreceğiz.

Bu yazılarımızı da beğenebilirsiniz