single-image

Facebook Bir StableCoin Üzerinde Çalışıyor

Facebook’un blockchain teknolojisi üzerinde çalışmalara ciddi bir şekilde başladığı görülüyor. Şirketin mesajlaşma uygulaması olan WhatsApp’a platformda para transfer etmelerini sağlayacak bir özellik geliştirdiğini bildiriliyor .

Per Bloomberg, Konuyu bilen insanlar tarafından onaylanan haberlerde Facebook’un “saklama mallarının da dahil olduğu ve istikrarlı ve değerini koruyabilecek güvenli para birimleri ile ilgili bir strateji üzerinde çalışıyor” olduğunu ve başlangıçta“ Hindistan’daki havale pazarına odaklanacağını” söylediler.

Facebook, yeni bir blockchain departmanı kurarak, departmanının başına Messaging Products’dan sorumlu eski Başkan Yardımcısı David Marcus’u atandıktan sonra, son birkaç ay içinde aktif olarak blockchain ile ilgili iş hedeflerini belirleyerek bu konularda çalışmalarını yoğunlaştırdı.

Adı geçen kişi Marcus ayrıca kripto değişimi Coinbase ve eski PayPal başkanı bir yönetim kurulu üyesidir .

Facebook, konu hakkında planlarını onaylamak ya da reddetmek konusunda isteksiz görünüyordu ve şöyle bir bildiri yayınladı “Diğer birçok şirket olduğu gibi, Facebook da blockchain teknolojisinin gücünü kullanmanın yollarını araştırıyor. Kurulan bu yeni ekip, birçok farklı uygulamayı araştırıyor. ”

Hindistan’daki Hükümet, nakit parasız işlemlere ve Hindistan Merkez Bankası’nın verilerine karşı da olsa teşvik etmeye çalışmış, Modhi’nin teşviki sonrası birçok alanda başarıya ulaşılmış görünüyor: Hindistan bu yıl eylül ayında 6.8 milyon ABD Doları değerinde mobil bankacılık işlemi gerçekleştirilmiştir.

Bu arada, WhatsApp mobil mesajlaşma servisi, 200 milyondan fazla kullanıcıya sahip olduğu Hindistan’da büyük bir popülerliğe sahiptir. WhatsApp India geçtiğimiz günlerde dijital ödeme hizmeti Ezetap’ın kurucu ortağı ve CEO’su Abhijit Bose’nin önümüzdeki yılın başlarında şirketin başına geçeceğini doğruladımıştır .

Ayrıca, bildirildiği gibi, Facebook, blockchain ekibi için beş yeni iş ilanı yayınlanmış bulunmaktadır.

Konu hakkında farklı teoriler var bunlar; İş ortağı satıcılardan veya Facebook reklamlarından mal ve hizmet almak için “FaceCoin” kripto cüzdan kullanmak, kredi kartı işlem ücretlerini devre dışı bırakmak bu işlemlerin maliyetlerini de önemli ölçüde düşürüyor.
Kullanıcılara, bir kredi kartı veya banka kartı girmelerini zorunlu kılmak yerine, faturaları ve diğer masrafları paylaşmak için Kripto Para kullanma olanağı.
Güvenlik ve kimlik doğrulama işlemleri için blockchain teknolojisinin kullanımı, bugün diğer merkezi olmayan uygulamaları (dapps) kullanma zahmetine kıyasla geliştirilmiş bir kullanıcı arayüzüne sahip olabilir.

Bu yazılarımızı da beğenebilirsiniz