single-image

Amerikan Kongre Üyelerinden Kripto Paralar İçin Özel Düzenleme Önerisi

Amerika Birleşik Devletleri Kongresi’nin iki üyesi, 1930’ların başlarına kadar uzanan menkul kıymetler mevzuatını değiştirmek, Kripto Para birimlerini yeniden sınıflandırmak ve potansiyel olarak Kripto Para piyasası düzenlemeleri yapmak için bir yasa teklifinde bulundular.

İki partili yasa tasarısı Token Taksonomi Yasası olarak adlandırıldı ve Cumhuriyetçilerden Warren Davidson ve Demokratlardan Darren Soto tarafından teklif edildi. Taslak yasa, Menkul Kıymetler Yasası (1933) ve Menkul Kıymetler Borsası Yasası’nda (1934) önemli değişiklikler yapılmasını önermektedir. Özellikle kripto para birimleri hariç tutulup, bunun yerine iki eylemden hariç tutulacak olan “dijital belirteçler” in açık bir yasal tanımı oluşturulması ve böylece otomatik olarak menkul kıymet olarak kabul edilmeyeceği.

Bugün, Kongrenin oturumunun son günüdür, yani tasarının yıl bitmeden geçirileceği konusunda hiç bir şans yoktur. Bununla birlikte, taslak kanununu hazırlayanlar 2019’da yeniden bir araya geldikten sonra masaya koymaya istekli görünüyorlar.

Amerika’nın en önemli Blockchain ve Kripto Para birimi iş adamları bir dizi yasal açıklama istedi. Davidson isimli bilinen bir blockchain savunucusu , bu yılın eylül ayında yaklaşık 50 büyük mali ve kripto parasıyla ilgili şirketin toplantısı yapıldı.

Ayrıca Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) şu anda Yüksek Mahkeme tarafından 1946 yılında oluşturulan bir değerlendirme olan “Howey Test” ini kullanmaktadır. Test, mahkemelerin belirli işlemlerin “yatırım sözleşmeleri” olarak nitelendirilip değerlendirilmeyeceğini belirlemesine izin vermektedir. (SEC) Kripto Paranın menkul kıymetler olarak kabul edilip edilemeyeceğini değerlendirmek için bu testi kullanmıştır.

CNBC , “İlk Washington blok zinciri lobi grubu” olan Blockchain Association başkanı Kristin Smith, “Merkezi olmayan ağlar mevcut düzenleyici yapıya tam olarak uymuyor. Bu Yasa tasarısı Kripto Paraları düzenlemek için doğru yolu bulmada bir adımdır. Her iki tarafta (cumhuriyetçiler ve demokratlar) bu konuda istekli olduğunu gösteriyor. İki partininde üyeleri arasında ilgi var. ”

Smith ayrıca, gelecek yıl Demokratların çoğunluğu ile açılacak olan kongre “gelecek Kongreye zemin hazırlıyor” şeklindeki sözleri de aktardı.

Smith eğer tasarı Kongre’nin onayını alırsa, Kripto Paraların “SEC’in kontrolü altında kalmaktan ziyade“ Federal Ticaret Komisyonu ya da Emtia Vadeli İşlemleri Ticaret Komisyonu (CFTC) ”kapsamına gireceğini belirtmektedir.

SEC, daha önce, tüm “ilk para” tekliflerini (ICO’lar) menkul kıymetler olarak değerlendirdiğini , her ikisi de “meta” olarak kabul edilen ve şu anda CFTC tarafından düzenlenmiş olan Bitcoin ve Ethereum’un özel istisnalarını dikkate aldığını belirtmiştir .

Bu yazılarımızı da beğenebilirsiniz