single-image

Ethereum İstanbul Sert Çatal Detayları Belirginleşiyor

Ethereum Vakfı’nın ekip lideri Péter Szilágyi, yaklaşmakta olan İstanbul Sert Çatal tarihini ve yeni Geth sürümünün ayrıntılarını doğruladı İstanbul Sert Çatal tarihinin 4 Aralık 2019 tarihinde yapılması planlandı. Son Konstantinopolis güncellemesinin piyasaya sürülmesini duyurmadan 48 saat önce ertelendiğini hatırlıyoruz . Bu nedenle, Ethereum’un topluluğu yaklaşmakta olan sistem çapında yükseltme hakkında herhangi bir bilgi için ilgiyle bekliyor.

Ethereum’un ana geliştiricisi ve “çatal tanımlayıcısı” olan Péter Szilágyi, kısa bir süre önce Geth v1.9.7’nin yayımlanması hakkında bilgi paylaştı, Ethereum Mainnet’te en yaygın kullanılan uygulama olacak ve Geth’in ilk başlaması olacak. Ethereum Mainnet’in 4 Aralık 2019 tarihinde gelmesi planlanan İstanbul Hardfork için Blok 9069000.

Bildirilen tarihine rağmen, sonunda Ethereum’da bir şeylerin başladığının kanıtı olarak görünüyor. Bu nedenle, Ethereum Ağı katılımcılarının, Mainnet Geth düğümlerini v1.9.7 olarak güncellemelerini sağlamak, bu arada sürpriz yapmamak için önemlidir.

Ethereum Mainnet’in İstanbul Sert Çatalı’nın öyküsü, Mayıs 2019’da, Ethereum İyileştirme Önerisi (EIP) 2124, Felix Lange ve Péter Szilágyi tarafından sunulduğunda başladı. Kullanıcılara, Ethereum ağındaki bir bilgisayar sunucusunun hangi düğüm tabanlı yazılımının çalıştığını tanımlamaları için bir sistem önerdi.

Sonunda büyük ölçüde Ethereum ağındaki veri depolama ve madencilik algoritmalarıyla ilgili olan sistem genelinde büyük bir yükseltme haline geldi. Böyle bir yükseltme, hesaplama maliyetlerini artıracak, ancak sistemi olası hizmet reddi (DoS) saldırılarından koruyacaktır.

Bu yazılarımızı da beğenebilirsiniz