single-image

Ethereum İstanbul Ağ Yükseltmesi Başladı

Ethereum ağında planlanan İstanbul sert çatal bugün resmen gerçekleşti. Planlı güncelleme, 8 Aralık Pazar günü 9069000 numaralı blokta gerçekleşti.

Sert çatalın yer aldığı blok, Çin madencilik tesisi SparkPool’da işlendi.

Yükseltme, Zcash kripto para ile Ethereum arasındaki uyumluluğunu sağlamayı, sıfır ifşa edilemez teknolojiye dayanan çözümlerin ölçeklenebilirliğini artırmayı, spam bloklarını karmaşıklaştırmak ve çeşitli işlem kodlarını artırmak için gaz maliyetini değiştirmeyi amaçladı ayrıca ağın DoS saldırılarına karşı direnci artacak.

Önceden planlanmış ve duyurulmuş olan istanbul güncellemesi bu gün belirlendiği şekilde yayınlanmaya başladı. Herhangi bir problem yaşanmadan hayata geçirilen güncelleme ile hedeflere ulaşılması planlanmakta.
Ethereum genel ağ gözlemlendiği zaman , ağın genel kullanılabilirliği % 70’in biraz altında gibi görünüyor.

EIP (Ethereum İyileştirme Önerileri) – Her sert çataldan önce geliştiriciler tarafından tartışılmak üzere gönderilen Ethereum protokolünü geliştirme önerileri. İstanbul’a hazırlanırken, konu hakkında altı teklif onaylanmış durumda.

EIP-152 – teklif, Blake2 şifreleme algoritmasında kullanılan F sıkıştırma fonksiyonunu uygulayan önceden derlenmiş bir sözleşme sunmaktadır. Amaç, Ethereum sanal makinesi (EVM) ile Zcash veya Equihash protokolüne dayanan diğer şifreleme birimleri arasında birlikte çalışabilirlik yaratmaktır.
EIP-1108 – Önceden derlenmiş gaz maliyetini (akıllı sözleşmelerin uygulanması için ücretler) düşürmeyi amaçlamaktadır, bu da gizlilik ve ağ ölçeklendirmesi alanında bir dizi çözümün geliştirilmesini olumlu yönde etkileyecektir.
EIP-1344, farklı blokaj zincirleri arasında işlem tekrarı saldırılarını önlemek için zincir ID kullanmaya izin veren bir öneridir. Şimdiye kadar, belirli bir ağ için zincir kimliğinin ayarlanması için açık bir spesifikasyon yoktu ve her şey müşterilerin operatörleri ve belirli bir ağın toplulukları tarafından elle belirlenebilmektedir.
EIP-1884 – Bu öneri, Ethereum ağının hızlı bir şekilde büyümesinin arka planında daha fazla kaynak tüketmeye (CPU, bellek vb.) Yönelik bazı işlem kodları için gaz maliyetini artırmayı hedefliyor. Geliştiricilere göre, bu şekilde, gaz tüketimi ile kaynak tüketimi arasında daha iyi bir denge sağlanması mümkün olacaktır.
EIP-2028 – teklif, zincirdeki verileri bayt başına mevcut 68 birimden 16 birimine çağırırken gaz maliyetini düşürmeyi hedefliyor. Bu, bir bloğa daha fazla veri yerleştirilebileceğinden ağ bant genişliğini artıracaktır.
EIP-2200 – SSTORE işlem kodu için gaz ölçümü değişikliklerinin yapılandırılmış bir tanımını sunar. Bu, gereksiz depolama ücretlerini azaltmak için sözleşme depolama sistemlerini kullanmak için ek fırsatlar yaratacaktır.
Yenilemenin ikinci bölümünün (Berlin) 2020 Haziran sonundan önce gerçekleşmesi bekleniyor. Örneğin, tartışmalı bir konu olan EIP-1057, test edilmesi için daha fazla zaman gerektiren önerileri içermelidir – hedeflenen değiştirilmiş bir ProgPoW madencilik algoritması ASIC cihazlarının etkisinin azaltılması hedeflenmektedir.

Sonuçta, geliştiricilerin umduğu gibi, yükseltmenin her iki bölümünün de tamamlanmasının ardından, Ethereum ağı daha hızlı, daha ucuz ve daha ölçeklenebilir hale gelecektir. Tüm bunların ağın ademi merkeziyetçilik ve esnekliğinden ödün vermeden elde edilmesini bekliyorlar.

Bu yazılarımızı da beğenebilirsiniz