single-image

Ethereum (ETH) ve Ripple (XRP) Bitcoin’i Takip Edebilecek mi?

Bildiğiniz gibi Bitcoin geçtiğimiz birkaç hafta boyunca ciddi şekilde yükselişe geçti, 7.000 Dolar ve 8.000 Dolar’lık dirençlerde kadar yükseldi. Kripto para birimi artışı, Bitcoin’in geçtiğimiz 24 saat içinde nereyse % 12 daha fazla tırmanmasıyla 7,800 dolar civarında bir fiyata kadar ulaştı. Bu fiyat artışı şimdi Bitcoin’in 2019 açılış fiyatından % 105 oranında artmasına neden olması olarak yorumlanabilir.

Bitcoin’in yılı 3.848 Dolar gibi düşük bir fiyat ile başlattığını ancak o zamandan beri % 100’den fazla artarak neredeyse 8.000 Dolar ‘a yakın bir seviyeye tırmanmayı başardığını görüyoruz. Gerçek hareketin, 2019 yılının başlarında, fiyat hareketinin 4.000 Dolar ‘ın üzerine çıkıp çok kısa bir süre içinde 5.000 Dolar ‘ ın üstüne çıkmaya başlamasıyla yükselmeye başladığını görüyoruz.

Bitcoin, yalnızca son 90 işlem gününde ciddi fiyat artışı gördü. Bununla birlikte, ne Ethereum ne de Ripple Bitcoin’in artan fiyatlarına ayak uyduramadı. Geçtiğimiz 7 gün boyunca Bitcoin % 35 fiyat artışı yakalarken , Ethereum ise % 16, Ripple ise sadece % 8.16 arttı.

Ancak son 90 işlem gününe bakarak, Ethereum’un % 67 fiyat artışının tadını çıkarmayı başardığını görüyoruz, ancak Ripple aynı dönemde yalnızca % 6 küçük bir artış yakalayabilmiş gibi görünüyor.

Ethereum ve Ripple’ın bu şekilde kalmasındaki sebep, Bitcoin’le aynı oranda artmaması, her iki kripto para biriminin de Bitcoin’e karşı şiddetli bir şekilde düşmesi asıl sebep olarak görülmektedir. Bitcoin, ABD Doları fiyatlarında artmaya devam ettiği için, hem Ethereum hem de Ripple, Bitcoin’e karşı değer kaybettiğinden, Bitcoin’e karşı artış oranının büyük ölçüde düşmesine neden olmaktadır.

Biraz daha incelediğimizde Ripple’nin yıla XRP başına 10.000 SAT’ye başladığını görüyoruz. Yıl ilerledikçe, pazar yoğun bir şekilde geriledi ve şu anda 4.000 SAT seviyesine yakın işlem görüyor. Bununla birlikte, zaman içinde daha fazla geriye bakarsak, 4.000 SAT bölgesinin XRP / BTC pazarına Eylül 2018 boyunca güçlü destek verdiğini görebiliriz ve bu nedenle ilerlemeye devam etmesi için güçlü bir destek seviyesi olarak tabımlanabilir.

Eğer XRP / BTC, desteği 4.000 SATS’de tutabiliyorsa ve buradan geri dönmeye başlarsa, Ripple pazarının Bitcoin adımlarında izlediği gibi hızla arttığını görebilir ve yakın zamanda kaçırdığı bazı kazanımları yakalamaya başlayabiliriz.

Ethereum’un ise yıla 0,04 BTC’nin üzerinde başladığını görüyoruz. Ancak, yıl ilerledikçe, Ethereum Bitcoin’e karşı daha da düşmeye devam etti. Kripto para birimi şimdi son zamanlarda güçlü desteğin beklendiği 0.0250 BTC seviyesine kadar geriledi. Bu seviye Aralık ayında güçlü bir destek sağlamıştı ve yine bir destek seviyesi olması beklenebilir.Ardından bu seviyede tutunan ethereum fiyatı Bitcoin’e karşı bir yükseliş yaşayabilir.

Hem Ethereum hem de Ripple, farklı seviyelerde Bitcoin’e karşı ağır şekilde değer kaybediyor. Bitcoin ile aynı aynı zamanda artmamasının ana nedeni budur. Ancak, hem ETH hem de BTC gelen destek seviyelerini tutabiliyorsa, bu durum değişmek üzere olabilir.

Eğer Ethereum ve Ripple kendi destek seviyelerini Bitcoin’e karşı koruyabiliyorlarsa, her iki kripto para biriminin de tersini görüp daha önce kaçırdıkları bazı potansiyel kazanımları geri kazanmaya başlamasını bekleyebiliriz.

Bu yazılarımızı da beğenebilirsiniz