single-image

Estonya, Kara Para Aklamayı Önleme ve Kripto Para Düzenlemeleri

Estonya finans gazetesi Äripäev 28 Kasım tarihli haberine göre , Estonya Maliye Bakanlığı kısa bir süre önce kripto paralarla ile ilgili düzenlemeleri “sıkılaştırmak” anlamına gelen yeni tasarıda değişiklikler ekleyecektir .

Makaleye göre, Kara Para Aklamayı Önleme Yasası ve Terörün Finansmanı Önleme Yasası’nın yeni bir versiyonu Estonya’da yürürlüğe girmiş ve AB’nin “ Dördüncü Para Aklama Önleme Direktifi ” ne uygun olarak yürürlüğe girmiştir .

Bu hafta açıklanan yönetmeliğin “sanal döviz kuru hizmeti sağlayıcıları” ve “sanal para birimi ödeme hizmeti sağlayıcıları” nı kapsıyor, daha önce de “alternatif ödeme hizmeti sağlayıcısı” görülüyor.

Halen, Mali Denetim Otoritesi  kripto paranın ve kriptoyla ilgili hizmetler sunan şirketlerin para aklama risklerini ortaya çıkardığını ve bunun da yeni değişikliklerin sebebi olduğunu belirtti.

Estonya aynı zamanda, Avrupa Merkez Bankası Başkanı Mario Draghi’nin bu girişimi eleştirmesinden sonra ulusal bir dijital para birimi olan Estcoin’ın lansmanı planlarını geri çekti.

Kanada, Kasım ayının ortalarında Suç Gelirlerinin Aklanması ve Terörün Finansmanı Yasası Gelirlerinin Değerlendirilmesi sırasında Kanada Ev Finans Komitesinin önerdiği gibi, kriptonun kara para aklama amacıyla kullanılmasını önlemek için daha fazla düzenlemeye yöneliyor

Bu yazılarımızı da beğenebilirsiniz