single-image

Bitcoin ETF onayı arayan firmalar SEC ile bir araya geldi.

VanEck, SolidX ve Cboe BZX Exchange üyeleri, bu hafta başlarında bitcoin pazarının borsada işlem gören bir fona (ETF) neden hazır olduğuna ilişkin argümanlarını sunmak için ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) personeli ile bir araya geldi.

Gelen son harekt ülkenin bir kural değişikliği onaylaması ve regülatör ikna etmek için kapıyı aralamak. Bitcoin ETF arayan üç Firma SEC içinde bazı birimlerle görüştü, Ticaret ve Piyasalar Bölümü, İktisadi ve Risk Analizi Bölümü ve Genel Hukuk Müşaviri ile görüştü

Özellikle, Pazartesi günkü çaba ,odağına düzenleyici konularını alan önceki sunumlardan farklıydı .

Bunun yerine, savunucularının argümanı, bitcoin pazarının bir ETF’yi destekleyecek kadar olgun olduğu ve şu anda zaten bu türden ürünlere sahip olan diğer varlıklara ait piyasalara benzediği fikrini ortaya koydu. Sunumda, ham petrol, gümüş ve altın da dahil olmak üzere ETF’lere sahip çeşitli varlık örnekleri verildi.

Sunumda, vadeli işlem piyasaları spot piyasalarla özel olarak bağladı, altın ve gümüş gibi para ikameleri için bu ikisi arasındaki bu bağlantının kanıtlandığını belirtti. Dahası, bu tip bir eş-bütünleşme “iyi işleyen bir sermaye piyasasının kanıtıdır” yorumu yapıldı.

Firmalar, “meta piyasasına benzer olarak, bitcoin’in spot ve vadeli fiyatlarının birbirine sıkı sıkıya bağlı olduğunu” açıklamaya devam etti, “yine de iyi işleyen bir sermaye piyasası olduğuna dair kanıt” sağlandı.

Başka bir notta, bitcoin eko sisteminin, borsada işlem gören ürünleri zaten destekleyen diğer ürünlere kıyasla “manipülasyona karşı daha az duyarlı” olduğunu iddia ettiler.

Örneğin, içerdekiler fiziksel malların tedariği ile ilgili bilgi sahibi olabilir veya ticaret yapabilir –  bir varlık için yeni bir kaynak tespit edilirse veya bir olay üretimi düşürürse bu durum fiyatı etkileyebilir.-

Bitcoin fiyatını manipüle etmeye yönelik her türlü girişim, özellikle de bu arbitrajların, fonların fiyat değişimlerinden faydalanmak için farklı borsalarda depolanıyor olması nedeniyle manüpleye daha dirençli olacaktır. bu tür arbitrajların likidite teminini, herhangi bir çapraz-pazar fiyatlandırma farkını etkin bir şekilde ortadan kaldırmak gerektirecektir.

Başvuranların konuşması, SEC genel başkanı Jay Clayton’ın piyasa manipülasyonu konusundaki kaygılarının bir ETF onayını engelleyen, engellerden biri olduğunu söyledi.

Pazarın kendisi dışında, ETF’nin taraftarları, Cboe’nin eşleşen motorunu ve VanEck’in MVIS Bitcoin OTC Endeksini Pazartesi günü daha fazla fayda sağladığını vurguladı .

Özellikle, MVIS’in diğer endeksleri özellikle bir ETP ile kullanılmak üzere tasarlanmıştır. VanEck iştiraki, farklı varlık sınıfları üzerinde, 15 milyar dolar değerinde pasif olarak yönetilen 88 adet endeks sunmaktadır. Şirket ayrıca AB’nin referans yönetmeliğine de uyuyor.

Bu yazılarımızı da beğenebilirsiniz