single-image

Eski Mt. Gox CEO’su, Zimmete Para Geçirme Suçundan 10 Yıl Alabilir

Şimdi kapanmış olan Mt. Gox. Bitcoin Borsaının eski CEO’su hakkında Japon yetkililer Çarşamba günü yaptığı duyuruda, Mark Karpeles’in zimmete para geçirme suçundan 10 yıl hapis cezasına çarptırılabileceğini söyledi.

Bu hapis cezasını isteyen savcılar, Tokyo Bölge Mahkemesine Karpeles’in “kişisel ilgisi için bir yazılım geliştirme işine yatırım yapmak için ve bu tür kullanımlar için şirket fonlarını kullanma” ve “bitcoin kullanıcılarının güvenliğini tamamen ortadan kaldırmada büyük rol oynadıklarını” söyledi.

İddianameye göre Karpeles, Mt.Gox.’ni içinde bulunan toplam 3 milyon dolarlık müşterinin parasını zimmetine geçirdi. banka hesabı, Eylül ve Aralık 2013 arasında kendi hesabına aktarılan paralardan hesaplandı. Karpeles’in ayrıca, şirketin ticaret sistemi üzerindeki verileri dengede tutmak için manipüle ettiği de iddia ediliyor.

Temmuz 2017’de yapılan ilk duruşmasında masum olduğunu savunan Karpeles, suçlu olmadığını söylüyor.
Temmuz 2010’dan, 2013’e ve 2014 Mt. Gox, dünyadaki en büyük bitcoin aracı kurumu ve dünyanın önde gelen bitcoin borsasıydı ve tüm bitcoin işlemlerinin % 70’inden fazlasını yönetiyordu. Mt. Gox, müşterilere ait yaklaşık 850.000 bitcoin ve şirketin kayıp ve muhtemelen çalındığını, o anda 450 milyon ABD Doları’nın üzerinde bir değere sahip olduğu açıklandı. Birkaç hafta sonra, 200.000 civarında miktarı bulundu ve piyasalar zirvelere ulaştığında büyük miktarlarda kripto para birimi satmaya devam edildi. Hatta bu satış işlemleri bitcoin de büyük fiyat düşüşlerine sebep oldu.

Olası Hack’in kurbanları, bu yıl 22 Ekim’e kadar , çevrimiçi ya da çevrimdışı düzenleme taleplerini dosyalamak zorunda kaldılar ve bunun süreci Haziran ayında başlamıştı. Ağustos ayında yayınlanan bir Soru-Cevap belgesi, “İyileştirme Mütevelli Heyeti’nin mahkemeye bir onay veya ret beyanı sunması için planlanan son tarih 24 Ocak 2019′, ancak,kesin bir tarih değildir. ”Şu an itibariyle bu durum hakkında bir güncelleme yapılmadı.

Bir sonraki Mt. Gox alacaklılarının toplantısı 20 Mart 2019 için belirlendi. Bundan önce, alacaklıların iddialarının kanıtlarını inceleme süresi 31 Ocak – 7 Şubat 2019 arası olarak belirlendi. Ödemenin 2019 yazında olabileceğini düşünülüyor.

Ancak, bu yılın nisan ayında, Karpeles’in LinkedIn profili , dünyanın en büyük ücretli sanal özel ağ (VPN) hizmetine sahip olan ve cryptocurrency projelerine yatırım yapan Denver merkezli bir şirket olan London Trust Media’nın yeni teknoloji şefi pozisyonunu gösterdi .

Bu yazılarımızı da beğenebilirsiniz