single-image

Trilyonlarca Dolarlık Yardım Paketi ve Bitcoin’e Yansımaları

Corona virüs sebepli ekonomik çöküşü tersine çevirmek için trilyonlarca ABD doları için önemli bir enflasyon yaşanabileceği anlaşılmaktadır. Geçtiğimiz ay boyunca hisse senetleri hızla ayı piyasasına düştü ve ABD’deki işsizlik rakamları Coronavirus salgını nedeniyle on milyonlarca kişiye kadar yükselecek gibi görünüyor. Bunu tersine çevirmek için Amerika Birleşik Devletleri, dünya çapında diğer Merkez Bankaları tarafından toplu olarak trilyonlarca dolar tutarındaki yardım paketlerinden bahsetmekle Amerika birleşik devletleri 2.5 trilyon dolar , Almaya nereyse 1 trilyon dolara varan kurtarma paketleri söz konusu . Sonuçta, bu muhtemelen Bitcoin için de güçlü bir argüman ve gelgit para enflasyon dalgasına neden olacaktır.

Dünya çapındaki ülkeler zaten aşırı borçlarla karşı karşıya kaldılar, bu yüzden şu anda piyasaya sürülecek olan trilyonlarca ABD doları buna eklencektir. Çok fazla para basıldığında, dünya yerel parası ile para birimlerinin satın alma gücünün azalmasına neden olur.

Bitcoin belki de bu durumda en güvenli liman olacaktır, çünkü Bitcoin istendiği gibi basılamaz ve teorik olarak fiat para birimleri önümüzdeki yıllarda önemli bir enflasyon yaşarsa, Bitcoin aynı anda fiat’a göre önemli bir değer kazanacaktır. Bitcoin arzı limitlidir ve belirli bir değerin üzerine çıkmayacağı için yerel para birimlereine karşı güçlü kalabilme kabiliyetine sahiptir.

Bu yazılarımızı da beğenebilirsiniz