single-image

Tom Lee, Piyasalar Hatalı Ben Değil Diyor

Fundstrat Global Advisors’ın araştırma şefi olan ünlü Bitcoin Tahmin ve analizleriyle ünlenen Tom Lee, her şeye rağmen iyimser olmayı sürdürüyor. Perşembe günü yayınlanan bir notunda, Bitcoin’in şu anki geçerli fiyatı 3,400 dolar seviyesinde olduğunu belirtti. Buna göre, aktif cüzdan adresleri, hesap başına kullanım ve tedarik etmeyi etkileyen faktörler göz önüne alındığında., Bitcoin’in cari piyasa değeri 13.000 ABD Doları ile 14.800 ABD Doları arasında yer almalıdır dendi.

Tom Lee daha önce Bitcoin’in 2018 yılı sonuna kadar 25.000 ABD Doları’na ulaşması tahmininde bulunmasına rağmen, bunu 20.000 ABD Doları ile 22.000 ABD Doları arasında diye güncelleyerek değiştirdi. Piyasa daha fazla düşüş göstermeye başladığında, fiyatın yıl sonuna kadar üç katına çıkacağını belirttiği tahminiyle bu defa yaklaşık 15.000 ABD Doları seviyesine indi. Şimdi, mevcut fiyatın dört katından fazla olan bu sapma, geçen yılki meteorik ralli, makroekonomik iklimde “erime” ve ilk para teklifleri sırasında hazine satışlarıyla açıklanabilir.

Bloomberg tarafından bildirilen notunda, “Gerçeğe uygun değer, Bitcoin’in şu anki fiyatından önemli ölçüde daha yüksek” diye ekledi: “Aslında, Bitcoin’in şu anki fiyatını çözmek için geriye doğru çalışmak gerekli, şu anda kripto cüzdanların 50 milyondan 17 milyona düşmesi anlamına geliyor.”

Bildirildiği gibi, kriptoassetlerin popüler kitabının yazarı olan Chris Burniske ve girişim şirketi Placeholder’ın ortağı, Bitcoin ve Ethereum ağlarının temellerinin fiyatlar kadar düşmediğine de inanıyor. Ayrıca, doğrulanmış kriptoasset kullanıcılarının sayısı, 2018’in ilk üç çeyreğinde, bu yıl neredeyse ikiye katlanarak, 18 milyondan 35 milyona ulaşmış durumda.

Ve ayrıca Tom Lee, kullanıcı sayılarının Bitcoin’in fiyat artışının anahtarı olduğunu iddia ediyor: Eğer Bitcoin, Visa’nın 4.5 milyar hesap sahibinin sadece yüzde 7’sine yaklaşıyorsa, bu modele göre gerçeğe uygun değeri Bitcoin başına 150.000 ABD Doları olmalıdır, diye düşünüyor ve yeni bir fiyat tahmini güncellemesini reddediyor.

Bu yazılarımızı da beğenebilirsiniz