single-image

Endonezyalı Düzenleyiciler Bitcoin’i (BTC) Ticaret Yapılabilir Emtia Olarak Kabul Ediyor

Endonezyalı düzenleyiciler sonunda Bitcoin’i (BTC) ve diğer kripto para birimlerini takas edilebilir mallar olarak resmen tanıyan yasaları onaylayarak kripto para piyasasını saran yasal belirsizliğine noktayı koydu.

Endonezya’daki Söz konusu düzenleme, No.5 / 2019, Endonezya Ticaret Bakanlığı Vadeli İşlemler Borsa Denetleme Kurulu (Bappebti) tarafından yapıldı. Düzenleme Ülkede kripto para birimi ticareti yapılmasına izin verir ve tüm borsalar için uygunluk kurallarını belirtir.

Kripto Para işlemleri ülkede son birkaç yıldır zaten var olmasına rağmen, her zaman yasal bir belirsiz alanda faaliyette bulundular.

Bappepti Başkanı Indrasari Wisnu Wardhana, yerel basına verdiği demeçte, düzenlemenin piyasadaki yasal güvenilirliğini vereceğini ve bu sayede her türlü kripto para birimi yatırımcısını koruyacağını söyledi. Kanun ayrıca, tüccarların sektördeki dolandırıcılık ve sahtekarlık faaliyetlerine maruz kalmasını engelleyecek. Her borsa, kara para aklama önleme (AML) şartlarına uymakla kalmayacak, aynı zamanda risk değerlendirme kontrollerini de sağlayacak.

Borsalar, en az bir güvenlik uzmanı istihdam etmeli ve ticaret bilgilerini ülke içinde bulunan bir sunucuda en az beş yıl boyunca saklamalıdır. Bu nedenle yabancı Kripto borsalar, müşterilere hizmet vermeye başlamadan önce bir çeşit yerel mevcudiyet oluşturmak zorunda kalacaktır.

Bu yazılarımızı da beğenebilirsiniz