single-image

Çin 173 KriptoPara Borsalarını ve Bazı Platformları Kapattı

Bir Twitter güncellemesine göre, ülke içinde faaliyet gösteren tüm şifreleme para borsalarını kapattığını bildirildi.

Çin Halk Bankası Finansal İstikrar Raporu’nu belirterek, “173 Çin sanal döviz ticareti ve belirteç ihraç platformlarının hepsinin risksiz olarak çıkıldığını” belirtti.

Bu hamle, Çin hükümetinin nihayet kripto para birimi alanındaki tüm rakipleri kapatıp kapıyı yakında piyasaya sürülecek olan istikrarlı para birimi için açık bıraktığı anlamına geliyor gibi görünüyor. PBOC daha önce kripto paraların yasallığı veya yasadışı Bitcoin ticareti ile ilgili, geçen hafta frenlemek yapmayı planladığına ilişkin genel kamuoyuna haber vermişti. Kripto para borsalarındaki bozulmaya dikkat çekti. Müteakip açıklamada, ajans, “ilgili riskleri zamanında çözmek için denetimler ve kripto alım satım faaliyetlerinde yasaklamak” gibi önlemleri kullanacağını söyledi.

Çin’de kripto para spekülasyonu, Başkan Xi’nin blok zinciri teknolojisi konusundaki yüreklendirici konuşmasından bu yana son haftalarda oldukça arttı. Blockchain teknolojisi için iyimserlikteki artış, kriptokrasi ticaretine yönelik kısıtlayıcı bir yolla geldi. PBoC, yatırımcıları teknolojiyi kullanım durumuyla karıştırmamaları konusunda bilgilendirerek kripto para birimlerini düzenleme konusundaki taahhüdünü bile yineledi.

Çin, dünyaya Bitcoin’i değil, blockchain’i sevdiğini bildirdiği için tam anlamıyla büyük bir heyecan yaratmıştı. Bu, blokzinciri teknolojisinin ilk başarılı uygulaması olan Bitcoin’i işaret edilmesinden iki haftadan az bir sürede bu gelişmeler yaşanıyor.

Çin’in Silikon Vadisi olarak bilinen Shenzhen, tüketicilerin dolandırılmasından sorumlu olduğunu iddia ettiği 39 kripto para birimi şirketini tanımlayan bir çöküş başlattı. Daha geçen hafta, Pekin merkezli şifreli para birimi borsası BISS yetkililer tarafından kapatıldı ve tutuklamalar yapıldı.

Bitcoin , bir ay içinde neredeyse 3.000 dolarlık fiyat düşüşü olarak piyasaların kaybı söz konusu. Çin devlet başkanı Xi Jinping ülkeyi blok zinciri kabulünü desteklemek için göreve çağırdığında, fiyat 10.000 dolara kadar çıktı ancak o zamandan beri Çin politikaları daha da kötüye gitmeye başladı. Çin “Bitcoin değil Blockchain” politikası izliyor gibi görünüyor ve işler blok zinciri için iyi görünmekle birlikte kesinlikle kripto varlıkları için değil. Bitcoin’in fiyatı, tüccarlar ve yatırımcılar gelecek hakkında belirsiz görünen 6.600 dolara geriledi. Belki de insanlar Çin’in sıcak teknolojisini memnuniyetle karşıladığı için kripto ticaretini yasallaştıracağını düşünüyorlardı. Bununla birlikte, Çinli yetkililer kripto alım satımını kolaylaştırmak için Shenzhen eyaletinde yaklaşık 40 blok zinciri firmasını kapattıkları için işler farklılaştı.

Bu yazılarımızı da beğenebilirsiniz