single-image

Bitpoint Borsası Çalınan Kripto Paraların Bir Kısmını Kurtardı

Japonya merkezli bir Bitcoin ticaret merkezi olan Bitpoint’in geçen hafta 3,5 milyar yen (32 milyon Dolar) soygundan muzdarip olan Bitpoint’in 250 milyon yen üzerinde (2.3 milyon Dolar) çalınan dijital varlıklar bulduğunu ve toplam kripto para toplamının 28 dolara düşeceğini bildirdiği bildirildi.

Konuyla yakın Bitpoint, Remixpoint Inc., enerji yönetimi çözümleri geliştiren bir Japon firmasının ,çalıntı fonların bazıları kurtarıldı. Bitpoint borsası, korsanları sıcak cüzdanında saklanan kriptolarda 3,5 milyar (32 milyon Dolar) değerinde korsanlara kaptıran bir güvenlik ihlali yaşadı.

O sırada, ana şirket Remixpoint, yaptığı açıklamada, 2,5 milyar yen’in (23 milyon Dolar) müşterilerine, kalan 9 milyon Dolar borsaya ait olduğunu söyledi. Talihsiz olayın ardından kripto alım satım platformu, para yatırma ve çekme dahil tüm işlemleri ve hizmetleri askıya aldığını açıkladı.

Binance gibi en köklü değişimler olduğu gibi son zamanlarda büyük bir soyguna kurban olmuştu. Bitpoint hack sonrası etkilenen tüm tüccarlar iade sözü verdi. Borsa “Müşteri varlıklarına herhangi bir zararı önlemek için, konuyu Bitpoint’ten tazminat olarak sorumlu bir şekilde ele alacağız” dedi.

Hızlı bir şekilde 14 Temmuz 2019’a kadar ilerledi ve borsa çalınan kriptoasetlerin bir kısmının denizaşırı borsalarda bulunduğunu ortaya koydu. Özellikle, Tokyo merkezli döviz bürosu, Bitpoint tarafından yaptırılan bir ticaret sistemini kullanan döviz cinsinden 250 milyon yen (2.3 milyon dolar) bulduğunu açıkladı.

Son bulgularla birlikte , borsadaki toplam kaybedilen fon miktarı, daha önce açıklanan 32 milyon dolardan 28 milyon Dolar’a düşürüldü.

Bitcoin ve diğer sanal para küresel ekonominin çeşitli sektörlerde çekiş kazanmak devam ettikçe, kötü aktörler sürekli olan kendi “kripto-çalmakla” becerilerini de arttırıyor.

Kripto borsaları kriptosferde olağan hale gelse de, Asya Bitcoin ticaret platformları şimdiye kadar en sert şekilde etkilendi ve bölgedeki düzenleyiciler hala istenen sonuçları elde etmek için çaba sarf etmelerine rağmen tehditleri düzeltmek için ellerinden geleni yapıyorlar.

Bu yazılarımızı da beğenebilirsiniz