single-image

Bitcoin’nin Benimsenme Oranı Giderek Artıyor

Bildiğiniz gibi geçtiğimiz yıl boyunca, Bitcoin’in fiyatı düştüğü halde, benimseme verileri oldukça fazla gelişti

Bir yıl öncesine kıyasla, dünyanın her yerindeki kullanıcılar tarafından Bitcoin ağına dağıtılan bilgi işlem gücü iki kattan fazla arttı.

Nasıl bilebiliriz? Çünkü bu hesaplama gücünü izlemek için en iyi ölçüm Hash oranları Ocak 2018’de saniyede 17 milyon terahash’tan bugün 38 milyona kadar ulaşmış bulunmakta.

Buda sadece bir teknoloji oranı değil. Karma hızı, ağ güvenliğinin mümkün olan en iyi ölçüsüdür. Ne kadar yüksek olursa,% 51’lik bir saldırı yapması herkes için zorlaşır. Bu kadar büyük bir operasyon yürütmek için bilgisayar korsanlarına saatte yaklaşık 280.000 dolar mal olacağı unutulmamalıdır.

Bunun en önemli nedeni, büyük madencilik havuzlarından kolayca elde edilebilecek bilgi işlem gücü kiralamak için bu kadar para ödemek zorunda kalacakları olmasıdır. Dahası, dünyada bu kadar büyük oranda bir gücü kiraya verebilecek kapasitede madencilik havuzu yok. Bu kötü niyetli korsanlar eğer saldırgan kendi donanımını almak isterse, yine oldukça pahalıya mal olacaktır bu rakam belki 1 milyar ila 2 milyar dolar arasında bir yatırım maliyeti demektir.

Blockchain.com cüzdan kullanıcılarının sayısı son dört yılda sabit bir şekilde artmıştır. Sorun şu ki, eski adresler neredeyse hiç silinmedi, bu da sayının neden sürekli olarak bir şekilde ilerlemeye devam ettiğini açıklamaya yardımcı olabilir.

Bu sebeple bir kontrol için, Bitcoin ağındaki günlük aktif kullanıcı sayısına da bakabiliriz. Geçen yılın Nisan ayından bu yana, yaklaşık yarım milyon kadar adresin her gün aktif olduğunu, kullanımdaki eğilimler için iyi bir nokta olduğunu görüyoruz. Büyük bir ayı piyasasında, bu tür bir istikrar teşvik edici bir işaret olarak görülebilir.

2017 doruklarından itibaren Bitcoin günlük işlemleri 135.000’e kadar düştü. Fiyat çöküşü göz önüne alındığında, bu durum pek sürpriz olmamaktadır. Ancak o zamandan beri, devam eden zorlu pazar koşullarına rağmen, işlemler günde 276.000 seviyesine kadar sabit bir şekilde yükseldi. Bu çok sağlıklı bir durum olarak nitelendirilebilir, bir kez piyasadan sıkıldığında, daha güçlü, daha sağlam ellerin hakim olduğunu ve daha aktif hale geldiğini söylüyor.

2017’de zirvedeki, Bitcoin işlem ücretleri genellikle işlemin başına daha fazlaydı. Ama şimdi, sadece bu saçma zirvelerden düşmekle kalmadı, aynı zamanda çok hesaplı ve rahat bir alanda seviye den işlem yapılamabilmektedir .

Şu anda, ağdaki madencilere ödenen toplam ücret günlük 76.000 dolar civarında olduğu düşünülmekte. Bu da, yaklaşık 300.000 farklı işlem için ödendiğini düşünürseniz, ortalama ücret işlem başına yalnızca 25 cent gibi bir rakama işaret etmektedir.

Bildiğiniz gibi Yıldırım Ağı, ağı daha hızlı ve daha ölçeklenebilir hale getiren bir Bitcoin yükseltmesidir ve 2018 boyunca, Bitcoin pazarının fiyatı düşmeye devam etse bile, Yıldırım Ağı’nın kapasitesi artmaya devam etti yılın başında, proje henüz yeni başlamıştı ve neredeyse sıfır düğüm vardı ancak şimdi kabaca 2.600 var. Yıldırım Ağı ile işlem yapılabilecek Bitcoin sayısı artmıştır.Şu an ağda yaklaşık 1.8 milyon dolar değerinde.

Daha da önemlisi, Ağı’nın kapasitesini sınırlamayan, daha fazla büyümek için çok daha fazla alana sahip olmasıdır.

Tüm bu saydığımız sebepler göz önüne alındığında Bitcoin’in dünya çapında benimsenme oranının fiyatıyla doğru orantılı olarak değerlendirmenin doğru olmadığını görmek mümkündür. Kötü piyasa şartlarına rağmen Bitcoin fiyatındaki büyük düşüşe rağmen , Bitcoin benimsenme oranı oldukça farklı artmıştır ve aktif olarak kullanılması oldukça fazla yükselmiştir.

Bu yazılarımızı da beğenebilirsiniz