single-image

Facebook Coin için Mastercard ve Visa ile İşbirliğine Hazırlanıyor

Dev sosyal medya platformu, Facebook bir kez daha kripto para birimi endüstrisine bir dönüm noktası girişi yapma planından vazgeçmediğini gösterdi. Daha önceki raporlar, Facebook’un sadece bir istikrarlı para oluşturacağını öne sürerken , şirketin tüm bir kripto para birimi ödeme ekosistemi oluşturduğu ortaya çıktı.

Wall Street Journal tarafından yayınlanan 2 Mayıs tarihli bir rapora göre, Facebook, blok zinciri bazlı ödeme sistemini desteklemek için finans sektöründeki çeşitli şirketler ile Visa, Mastercard ve diğer saygın çevrimiçi satıcılarla çeşitli tartışma panelleri düzenledi.

Bu olaya aşina bir kaynaktan bahseden sosyal medya platformu, planladığı ortaklıkları açıklamayı planladığı Facebook Coin için 1 milyar dolar toplamı daha kolay hale getirmek için de kullanacak.

Dahası, WSJ, sosyal medya devinin “Project Libra” adlı 12 aylık bir süre boyunca “Project Libra” adlı istikrarlı para bazlı ödeme sistemi üzerinde aktif olarak çalıştığını ve beklenenden daha yakın bir zamanda başlatılabileceğini öne sürüyor.

Proje Terazi girişiminin sözde Facebook’un milyarlarca kullanıcısının birbirine para transferi yapmasını ve ayrıca çevrimiçi alışveriş yapmasını sağlamak için önerilen şifreleme para biriminin sorunsuz bir şekilde gelişmesini sağlayacağı tahmin ediliyor.

Ek olarak firma, kullanıcılara içerikle etkileşime girmeleri için şifreli para biriminin bir kısmını ödüllendiren bir programın olasılığını gözden geçiriyor. Kullanıcılar, reklamverenleri platformdaki reklam yerleşimleri için ödeme yapmak için belirteci kullanabilirken, reklamları kontrol ederek belirteçleri kazanabilir.

Visa, Mastercard ve finansal hizmetler şirketi de dahil olmak üzere diğer firmalara ulaşan Facebook, First Data Corp., istikrarlı tahvilinin oynaklığa karşı desteklemesini sağlamak için bütçelenen 1 milyar doları teminat olarak teklifidir. Öte yandan, çeşitli e-ticaret şirketleriyle yapılan görüşmeler, yalnızca kaynak toplamak değil, aynı zamanda planlanan Facebook kripto parası için onaylarını ve desteğini kazanmaktır.

Kart Hizmetleri için Rakip?
İlginçtir ki, WSJ, Facebook’un önerdiği stabilcoinin, işlemcilere, bankalara ve ağlara yapılan her işlem için tüccarlara yaklaşık % 2-3 oranında mal olan işlem ücretlerini ortadan kaldırmayı hedeflediğini belirtti.

Söylenti edilen Facebook coin, kullanımının mevcut ödeme ağlarınınkinden daha yüksek olduğunu görebilecek diğer avantajları ile oldukça düşük bir işlem ücretine sahip olacak.

Ayrıca WSJ, “Başarılı olursa, proje kart ağlarının küresel ödemelere olan hakimiyetini tehdit edecektir” dedi.

Bu yazılarımızı da beğenebilirsiniz