single-image

Bitcoin’in Etkileyici Yolculuğu Yükselişler Düşüşler

1 Kasım 2008’de Satoshi Nakamoto Bitcoin adında bir para biriminin öngörülemeyen kriptografik projesine araştırma kağıdı getirildi. Bitcoin, 2009 yılında açık kaynak kodlu bir yazılım olarak eşliğe getirilen eş ödeme sistemine eşlik etmektedir. Bu dijital para birimi paranın yapımını ve devir teslimini kontrol etmek için şifreleme kullanır. İşverenler birleştirilmiş ağa dijital olarak imzalanmış mesajlar aracılığıyla ödeme gönderirken blok zincir olarak adlandırılan toplu bir veritabanına zaman damgası işlemlerinden sorumlu olan madenciler olarak bilinen belirli personel var.

Bitcoin nasıl yapılır?
Bitcoin madenciliği
Madenciler uyarlanmış bilgisayarları aracılığıyla bitcoin ekonomisine destek veriyorlar. Taşınmaz bir zaman aralığında ağa yeni bitcoinler getiren bir algoritma ile çalışır. Zamandaki artışlar, hükümet gibi üçüncü bir tarafın müdahalesine gerek kalmadan, değişmeyen büyümeyi garanti etmenin yetersiz kalıyor.

Nasıl harcanır?
Bitcoin, üretilen para birimini ayırmak için zorunlu olan bir teklif oluşturur. Bir bitcoinin harcanması süreci, eşinize bir metin mesajı iletmek kadar gayri resmidir. Bitcoin, Paypal gibi ödeme yöntemlerinin gelecekteki yerine geçmektedir. Yabancı Bitcoin kavramı, bu sahte isimsiz mizacın içinden getirildi ve gelecek nesiller için işlemlerin gidişatını iyileştirdi.

Bitcoin’in Başlangıcı
Bitcoin tanıtım aşamasındaki habersiz halk için neredeyse çöp gibiydi. 2009’dan 2010’a kadar ilk altı ayda, bitcoin 14 sentten önceki değere sahip olmayan bir yere bitişikti. Bununla birlikte, 2010 yazında, bitcoin kavramı çevrimiçi ve çevrimdışı platformlarda farklılaştığından yeni bir umut getirdi. Çevrimiçi borsalarda fiyatlar yükselmeye başladı ve Kasım ayında değer 36 sente yükseldi ve sonunda 29 sente düştü. 2010 yılı aynı zamanda ilk kaydedilen bitcoin alımını da getirdi. Laszlo Hanyecz, 25 dolar değerinde iki Papa John’un pizzası karşılığında 10.000 bitcoin ticaretini başlattı.

Bitcoin için uyanma anı, Forbes dergisine “Crypto Currency” ile ilgili yeni yüklenen yazıydı. Değeri 86 sentten 8.89 dolara çıkaran bir katalizördü. Gawker tarafından 1 Haziran’da çevrimiçi uyuşturucu satıcıları arasında bitcoin’in popülaritesi hakkında yayınlanan hikaye, değerini artırdı ve 27 dolara ulaştı. Piyasa değeri 130 milyon dolara yaklaştı. Pizza almak için satılan 10.000 bitkinin maliyeti, bir miktar yükselen 272.329 dolara yükselmişti. Popülerliğin artmasıyla, bitcoin değeri geri dönüyordu ve karmaşıklığı ve tasarımına daha fazla nüfus çekildi.

2011 yılında Bitcoin
Bitcoin para piyasasını paramparça etti ve dünya çapında internet işini onayladı . Diğer kripto para birimlerinin çaba harcadığı garanti edildi. Electronic Frontier Foundation, Ocak 2011’de Bitcoin’i kabul etmeye başlayan ve Haziran 2011’de kabul etmeyi durduran, yeni para sistemleri konusunda yasal bir örnek bulunmadığı konusundaki endişelerini dile getiren ve daha sonra Mayıs 2013’te devrilmiş olan, kar amacı gütmeyen bir organizasyondu. Twitter çemberi, beğeniyi ve geleneği artıran yeni kullanıcılara girdi. Bu zamanlar dergisi devleri TIME bu yeni şifreleme para birimini yazmaya başladı. Wikileaks , aynı şekilde bağış kabul etmeye başlayan bir başka büyükelçiydi.

Bitcoin keskinliğinin, herhangi bir zaman için “çift harcama” olmadan anonim para transferi yapması gerekiyordu. Yılın en önemli patlaması 13 Haziran’da gerçekleşti ve 375 bin ABD Doları değerinde bitcoin tarihinde ilk hırsızlık olarak belirtildi. Bu, MtGox’un veritabanında sahte para birimlerinin korsan saldırılarına benzer bir saldırı saldırı ile dere üzerinde bir dizi saldırıya yol açıyor. 60 bin kullanıcının isim, karma ve e-postaları çalındı. Bu, 1 jeton başına 17,5 USD’den jeton başına 1 kuruş değerine düşmüştür. Tarihin en büyük bitcoin kazasıydı. o ilerleme durdurmak vermedi ve ilk mobil uygulama, “Bitcoins Mobil” 22 Temmuz 2011 tarihinde başlatıldı Prag’da, Avrupa’da ilk cryptocurrency konferansında ardından.

2012’de Bitcoin
2012 bitcoin için ilerleme , üçüncü sezon bölümündeki “ Aptallar için Bitcoin ” bölümündeki CBS yasal drama “ The Good Wife ” adlı en önemli tema olarak bitcoin zirvesiyle biraz ustalaştı . Yılın genel müdürü, Linode’deki şimdiye kadarki en büyük bitcoin hırsızlığı olarak tahmin edilen güvenlik yükseltmesinden sonra 50000 çırpılmış BTC idi. WordPress’i sayan 1000’in üzerinde tüccar, ödeme dağıtımları için bitcoin almaya başladı.

2013 yılında Bitcoin
Bitpay, 10.000 işlemi geçerek şaşırtıcı bir büyüme gerçekleştirdi ve küresel bitcoin kapitalizasyonu 1 milyar doları aştı. Yeni tür bitcoin müşterileri göründüğü için, endüstri, Kenya’daki öncü harcamaların önünü kesmek için tasarlanan bir denemede, mobil ödemeler sistemi olan M-Pesa ile bitcoin konusunda yeni bir çıkma misyonunun açılmasıyla büyük bir adım attı.

Bitcoin’in popülaritesi de sağlamlığı ve bağlamı ile ilgili sorular ortaya çıkardı. Tayland’daki Döviz İdaresi ve Politika Bölümü, bitcoin’in herhangi bir yasal çerçeveye sahip olmadığını ve bu nedenle, ülkedeki bitcoin borsalarının ticaretini etkin bir şekilde engelleyen yasadışı olacağını belirtti. Norveç ve Çin gibi ülkeler de bunu takip etti. Bitcoin isimsiz bir değişim mekanizmasıdır, ilaç pazarını müşterilerle doldurdu ve FBI Silk Road web sitesinden kabaca 26.000 BTC’ye el koydu ve şüpheli sahibi Ross William Ulbricht’ı tutukladı. Tarihte ilk kez, Amerikan oyun yaratıcısı Zynga tarafından BTC’nin inşa edilmesinden sonra Bitcoin 1000 USD’nin üzerinde bir maliyete sahip.

2014’te Bitcoin
Tokyo merkezli Mt. Gox’un ilk çıkıntılı bitcoin borsaları, göze çarpan bir kesmede milyonlarca dolarlık yüzbinlerce bitcoin kaybolduktan sonra iflas başvurusunda bulundu . Ana bitcoin destekleyicileri olan Winklevoss ikizleri, tartışma sona erdiğinde mülklerini kaybeden hissedarlar arasındaydı. Bu yıl bitcoin tarihindeki bazı tehlikeli durumları denetledi. Bitcoin Vakfı Başkan Yardımcısının kara para aklama suçlamaları altında alıkonulduğu kurs sırasında bazı küçük ve büyük sürtünmeler baş gösterdi. Genişleyen para platformunda küçük bir hıçkırık olan bitcoin, Xbox oyunlarını ve Windows yazılımlarını satın almak için bitcoin kabul etmeye teşvik edilen Newegg, Dell ve Microsoft gibi yeni ortaklar buldu.

2015 yılında Bitcoin
Giriş aşamasında olan Bitcoin, bireysel bilgisayar korsanlarından ve organizasyonlardan çok sayıda teröre maruz kaldı. Birleşik Krallık’taki Bitstamp argümanı Mt.Gox’un bir yıl süren yıkımından sonra , takriben 19.000 bitcoin’in sıcak cüzdanlarından mahrum kalmasına neden olan bir hack’i incelerken tahliye edileceğini açıkladı . Ulbricht, ipek yolu pazarındaki baş kısmı nedeniyle 7 suçlama, bilgisayar korsanlığı ve uyuşturucu suçlaması suçundan suçlu yargılandığı test edildi. Kasım 2015, Unicode Komitesi tarafından kabul edilecek olan Unicode Standardının bir tür olacağını öngördüğü için, bitcoin topluluğu için önemli bir gün oldu.

2016 yılında Bitcoin
Bitcoin pazarının gelişimi, şu anda 1 exahash / sn üzerindeki ağ hızı ile devam ediyordu. Dahası, Japonya kabine bu paraları ödeme gerçek para gibi kabul etti . Uber ve Steam servisleri gibi büyük kuruluşlar bitcoin’i ödeme yöntemi olarak kabul etmeye başladı. Son 18 ayda bitcoin ATM’lerinin sayısı arttı ve dünya çapında 771 ATM’yi yakaladı.

2017’de Bitcoin
2017 yılı bitcoin değeri için önemliydi. Bitcoin fiyatı 2017 başında 3000 $ ‘dan düşüktü, yıl sonuna kadar 5000, 10.000 $ ve hatta yaklaşık 20.000 $’ a yükseldi . Japonya, Rusya ve Norveç gibi ülkeler bitcoin’i yasal bir işlem sistemi olarak kabul etmeye başladı. Bu yeni bitcoin onayı, ekonomi üzerindeki öngörülemeyen etkileri ve parçası olduğu web sitelerinin sözde davranışları nedeniyle diğer ülkeler için anlaşılması oldukça garipti. Tor gibi bir tarayıcı, İnternet verilerinin neredeyse% 97’sini içerdiği iddia edilen Deep Web olarak bilinen şeye erişmek için kullanıldı. Mutlak anonim adresleri ve ödeme yöntemleri ile yardımınıza bir tüfek, uyuşturucu ve hatta bir tetikçi sipariş edebileceğiniz oldukça karanlık bir ticaret çemberine yol açtı.

2018 yılında Bitcoin
2018 yılı, bitcoin kullanıcıları için zor bir yıl oldu, çünkü bitcoin değerinde istikrarlı bir artış bekliyorlardı. Ancak azalan bitcoin oranı ile birçok kullanıcı iflastan önce varlıklarını satmaya karar verdi. Bu düşüşün nedenlerinden biri Coinmarketcap’in Güney Kore etkileşimlerinden fiyatları, tüm fiyatlarda keskin bir düşüşe neden olacak şekilde uyarmadan kripto-para birimi açıklıklarından kaldırmaya karar vermesiydi . Bitcoin’in fiyatı 16 günde yüzde 50 düşerek 7000 doların altına düştü. Bu yıl, BTC’nin 4000 $ ‘a düşmesiyle yıl sonunda düşen ve katlanarak artan bitcoin fiyatına işaret etti.

2019 yılında Bitcoin
2019 yazında, dijital para piyasasının% 32 artarak, toplam 165 milyar dolar olan piyasaya bir miktar güneş ışığı getirdi. İran hükümeti bu işi kabul etmeye ve onaylamaya karar verdi . Bitcoin fiyatı o zamandan beri artmakta ve bu Haziran ayında 10.000 $ ‘ı aştı, Şu anda 11352 dolardan işlem görüyor.

Şifreli para biriminin yolculuğu, ilerleyen yıllarda yol boyunca müteakip miktarda zarar ve karı çeken ve bunlara maruz kalan insanlarla bir sürü iniş çıkıştan geçti. Bazıları, bu ödeme yönteminin uyuşturucu ve terör dünyasına bir yükseliş getirdiğini iddia ederken, bazıları bunun insan ırkının geleceği olduğu konusunda hemfikir olabilir. Gezegendeki en güvenli ve en çok tercih edilen ödeme modlarından biri olan Paypal ile yeterli miktarda ilgi göstermek genel olarak toplum için uygun görünmemektedir.

Bu yazılarımızı da beğenebilirsiniz