single-image

Bitcoin Fiyat Tahminlerinde Yapay Zeka Kullanımı

Bitcoin çığır açan kilometre taşları yaratma ve onlara ulaşma konusunda çaba sarf ederken, bir finans profesörü yapay zekanın Bitcoin belirsizliklerinin anahtarı olabileceğini düşünüyor.

Bitcoin’in şimdiye kadar sansasyonel performansı meşhurdur, son olarak Bitcoin geride kalan birkaç haftada örnek performans gösterdi. Ani bir şekilde 14.000 Dolar seviyesine tırmandı ve ardından hızla 9900 Dolar seviyesinde fiyat buldu. Bütün bunlar göz önüne alınarak, 100.000 Dolar değerindeki fiyat tahminleriyle lider kripto paranın yatırımcılar, analistler ve işletmeler için peşinden gidilen en çok kafa yorulan konu olması normaldir. Ancak bu eğilim, bir kişinin uğraştığı öngörülemezliğin derecesini de göstermeye devam ediyor. Geleneksel yatırımcılar yıllardır fiyat hareketleri üzerinde durmaya devam ediyor. Yapay Zeka büyük resmi görmemizi sağlayabilir Guelph Üniversitesi’nden bir profesör olan Profesör Nikola Gradojeviç, çözümün sonunda yapay zekâdan geleceğini iddia ediyor. Buluşun finans profesörü ve meslektaşları tarafından tasarlanan bir model olan yapay sinir ağı kullanarak Bitcoin’in fiyat hareketlerini neredeyse kesin olarak tahmin etmeyi amaçlamaktadır.

2019 yılının sonlarında piyasaya sürülecek olan model, Bitcoin fiyat verilerini 2011’den 2018’e kadar geniş bir şekilde üç tahmin noktasıyla topladı: 200 günlük alım-satım sinyalleri, 50 günlük alım-satım sinyalleri ve geri dönüşler. Borsa dalgalanması özelliği ile donatılmış modelin güvenilir fiyat tahminleri vermesi bekleniyor. Bitcoin’in fiyatlarındaki dalgalanmalar insan duygularından kaynaklanmaktadır. Yapay sinir ağı modeli, Bitcoin’deki yükseliş ve buna bağlı yükseliş duygularını kesin olarak tahmin etmek için insan davranış modellerini öngörmekte ve analiz etmektedir. Araştırma ekibine göre, model tahmin hatasını % 10’a kadar azaltabiliyor . Bununla birlikte, ekibin daha güvenilir hale getirmek için sürekli veri beslemesi gerekmektedir. Neredeyse doğru fiyat tahmini Gradojeviç, test çalışmaları sırasında, modelin 2011’den 2018’e kadar olan tüm fiyatı tahminen % 63 doğrulukla tahmin edebileceğini belirtti.

Bulgular ümit verici sonuçlar verebilir, ancak Bitcoin’in tahmin edilemezliği daha derin temellidir ve kimse gerçekten sonuçları garanti edemez. Garip bir şekilde, profesör neredeyse doğru fiyat tahmininin faydalarından yararlanmaya ilgi göstermiyor. Bu deneyle Yapay Zeka’nın öngörülebilirliği temelli modellerinin sınırlarını test etmek ve Bitcoin fiyat eğilimlerinin temellerini belirlemek istiyor.

Peki, makinenin öğrenmesi Bitcoin satma ve satın alma yöntemimizde gerçekten devrim yapabilir mi? Bu aşamada düşünülemez ancak kesinlikle olasılıklar arasında olduğu düşünülebilir.

Bu yazılarımızı da beğenebilirsiniz