single-image

KriptoPara ve ICO Dolandırıcılığını Tanımlama Kılavuzu

ICO’ların diğer adıyla İlk Para Tekliflerinin kripto arenasının bel kemiğini oluşturduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. 2018 yılında yaşanan çöküşle karşı karşıya kalmasına rağmen, kripto para birimi pazarındaki çekiciliğini ve baskınlığını tamamen kaybetmedi. Her ay yatırımcılar için bir düzineden fazla yeni kripto para birimi projesi başlatıldı. Bu sanal paraların stratejik lansmanları, beraberinde kazançlı bir İlk Para Tekliflerini paketi getiriyor. Kârlarını iki katına çıkarmak ve piyasa çöküşü sırasında karşılaşılan zararları gidermek amacıyla, baz yatırımcılar en iyi şekilde geri dönüşe mahkum eden bu yeni başlatılan ICO’lara güveniyor. Tecrübeli yatırımcıların yanı sıra, ICO’lar da ilk defa yatırımcıları çok sayıda çekiyor.

İlginç bir şekilde, bu büyük ölçekli ICO teklifleri, yatırımcıları hileli proje ve sahtekarların girişine kapı açtıkları için sıkıntıya soktu. Bu kötü niyetli teklifler müşterileri teşvik eder ve yasadışı belirteçleri ve madeni paraları üzerindeki bahislerini oynamaya zorlar. Piyasa alanında kılık değiştirmiş orijinal ve sahte ICO’ları tanımlamak oldukça yorucu bir görev olmaya devam ediyor. Hızla ortaya çıkan kripto endüstrisi, en yeni oyunculara bile yeni yeniliklere ayak uydurmak için sert bir atış yaptı. Bu da yatırımcıların yeni kripto projelerini ve tehdit eğilimli ICO’ları eleştirel olarak incelemelerini zorlaştırdı.

Konuyu daha iyi anlayabilmek için, bu bilgilendirici makale burada sizin kurtarma görevinizdedir ve okuyuculara “Kripto Para Birimini ve ICO Dolandırıcılığını Nasıl Belirlersin” hakkında kapsamlı bir bilgi edinmelerine yardımcı olacaktır.

Cryptocurrency Arkasındaki Takımın Derin Bir İncelemesi
Yönetim ekibi ve cryptocurrency projesinin arkasında çalışan geliştiriciler, ICO’ların başarısını sağlamada önemli bir role sahiptir. Dolandırıcılar, bu durumdan yararlanarak yatırımcıları iyi planlanmış bir şekilde yedekler. Sahte söz konusu projenin var olmayan kurucularını icat ettiler ve internet üzerinde meşru görünümlü bir biyografi yarattılar. Bazı sahtekarlar, yatırımcıların güvenini kazanma planları üzerinde ünlü kripto-geliştiricilerin isimlerini yazmaktadır.

Herhangi bir yatırımcının herhangi bir yatırımdan önce projenin ekip üyeleri hakkında kapsamlı bir araştırma yapması son derece önemlidir. Sosyal medya hesaplarındaki bir kaydırma kontrolü ve LinkedIn profilleri resmi daha iyi bir şekilde temizleyebilir. Yatırımcılar ayrıca, listelenen geliştiricilerin takipçilerini kontrol etmeli ve taraflarından doğru sayıda takipçi ile aktif katılımın yapıldığından emin olmalıdır. Bu tür iddiaları kabul edip etmediklerini kontrol etmek için proje ile ilgili iyi bilinen kripto geliştiricilerin resmi profilleri kontrol edilebilir.

Yatırımcılar, sahte ICO’larda mahsur kalmamak için projeye dahil olan geliştiricilerin niteliklerini ve deneyimlerini de takip etmelidir.

Teknik Kağıtlar (white papers) Analiz Et
Bir kripto projesinin teknik el yazısı, arka plan, proje yol haritası, stratejiler ve uygulama vb. Gibi önemli bilgiler verir. Aldatıcı bir proje, projenin teknik el kitabında belirtilmesi gereken karmaşıklıklardan yoksun olabilir. Beyaz bültenini yatırımcılara sunamayan proje ilk düşüncenin kendisinde ihmal edilmelidir.

Bazı dolandırıcılar, projelerinde özgünlük unsurunu eklemek için iyi bilgilendirilmiş beyaz kağıtlar hazırlar. Bir aldatmaca projesi olan PlexCoin, Aralık ayında ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu tarafından askıya alınmadan önce 15 milyon dolardan fazla azaldı.

Mükemmel bir beyaz sayfa, projenin başarısı konusunda ikna ederek yatırımcının dikkatini çekmek için çaba göstermektedir. Bir teknik broşür size projeye büyük miktarda güvenerek güvence altına almazsa, anında geri çekilmelisiniz.

Projenin Fizibilitesini İncelemek
Bir ICO projesi seçerken, gelecekte proje tarafından kabul edilecek kavramlar, hedefler ve uygulama stratejileri dikkate alınmalıdır. Yeni projeler genellikle yararlı ve yenilikçi fikirlere sahiptir, ancak hedeflerini gerçeğe dönüştürmek için planı hazırlamada başarısız olurlar. Yatırımcıların paralarını kaybetmelerine neden olarak birkaç ay içinde düşüşle karşı karşıya kalırlar. İyi bir ICO sadece karlı bir fikir değil, aynı zamanda bunları başarmak için hedef odaklı planlara sahiptir.

ICO’nun şeffaflığı, yatırım yapmadan önce dikkat edilmesi gereken önemli bir nokta. İyi bir ICO projesi, web sitelerinde veya sosyal medya tanıtıcılarında bir ilerleme raporu yayınlayarak, müşterilerin projedeki gelişmelerden haberdar olmasını sağlar. Öte yandan, sahte ICO’lar planla ilgili tüm detayları asla yatırımcılarına vermeyecektir.

Diğer yatırımcıların görüşlerini kontrol edin
Diğer yatırımcılar ve yatırımcı olmayanlar tarafından kripto projesi hakkında paylaşılan görüşleri izlemek için mükemmel bir seçim olmaya devam etmektedir. Bu görüşler zaman zamandan daha fazla haklı çıkmaktadır. Olumsuz yorumları olan projeler kesinlikle önlenmelidir. Projeyi destekleyen toplumu takip edin ve projeye yönelik olumsuz bir perspektife sahipse, kesin olarak yatırım yapmaktan kaçınılmalıdır. Doğru ICO projesi, projeyi sıkıca destekleyen aktif bir topluluğa sahiptir.

Gerçekçi Olmayan Hedeflerde Dur
Gerçekçi olmayan hedefleri olan projeler genellikle başarısızlıkla sonuçlanır veya sahte ilan edilir. Sahte hak talebinde bulunan projeler yatırımcılar tarafından asla eğlendirilmemelidir.

Sahte ICO Danışmanlarına Dikkat Edin
ICO projelerindeki bir artış, sonunda sahte kişilerin alana girmesi için yer açan ICO danışmanlarının sayısında artışa yol açtı. Örneğin, ICOBench sitesi tarafından verilen derecelendirmeler, bilgileri platformda yayına sokmadan önce herhangi bir inceleme veya araştırma içermedikleri için yanlıştır. Site, Veio gibi birkaç sahte projeyi onayladıkları için reytinge yönelik aldatmacalarla ilgileniyor.

Bu nedenle, bir yatırımcının fonlarını koydukları projeler hakkında dikkatli olması şarttır. Sabır ve çalışkan bir yaklaşım duygusu tutarak, kolayca uygun yatırımlar yapabilir ve iyi karlar elde edebilirsiniz.

Bu yazılarımızı da beğenebilirsiniz