single-image

Bitcoin’i 2020 Yılında Neler Bekliyor

Bitcoin’in geleceği belki de kripto topluluğunda en çok tartışılan konulardan biri. Popüler kaynak Bitcoin Obituaries’e göre tam olarak 371 kez “ölü” olarak ilan edildi . Bununla birlikte, dünyanın en büyük kripto para birimi, geri çekilmek için yapılan her girişimden kurtuldu ve her düşüş döngüsünden sonra büyümeye devam ediyor. Teknik yönlerin gerisinde bırakıldığında, Bitcoin’in geleceğinin parlak olmasının ve 2020’nin neden çok iyi bir yıl olarak şekillenmesinin olası nedenleri var.

En çok beklenen olaylardan biri 17 Mayıs 2020’de gerçekleşecek yarılanma. Bu etkinliğin ardından, madencilerin ağa blok eklemek için elde ettikleri ödüller yarıya indirilecek ve böylece toplam bitcoin arzı azaltılacaktır. Bu Bitcoin nispeten kısa tarihinin üçüncü yarıya olay olacak.

Daha önce gerçekleşen ödül yarılanmalarının Birincisi, 2012’de 50 BTC’den 25 BTC’ye kadar bir blok ödülü düşürüldü. İkincisi, Haziran 2016’da gerçekleşti ve ödülleri 12.5 BTC’ye düşürdü. Doğal olarak, yaklaşmakta olan blok öbeklerini blok başına 6.25 BTC’ye düşürdü.

Her yarıdan sonra, Bitcoin fiyatı önemli ölçüde arttı. Temel ekonomik ilkeler, bir varlığın arzı azalırken bir talep artar aynı kalırken veya arttığında, fiyatının artması gerektiğini öngördüğü için bu beklenmeyen bir durum değildir.

Geleneksel pazarlar, son birkaç hafta oldukça hareketli geçmekte ve ilginç bir karşılaştırma ortaya çıkmıştır. Borsa için en yüksek riskten korunan altın, önemli ölçüde artıyor ve Bitcoin çok geride değil. Aslında, birçok savunucuları ve sektör uzmanları şimdiden lanse azalan geleneksel pazarlar için bir “güvenli bölge” sanal para birimi.

Facebook’un 2020’de piyasada olacak kendi şifreli para birimi Libra, topluma tartışmalı yönleriyle konuşması için çok şey verdi. Bununla birlikte, bir bütün olarak Bitcoin ve kripto para birimleri üzerine çok fazla dikkat çekti ve Bitcoin’den oldukça farklı olmasına rağmen , kitle iletişim araçlarının kripto para birimlerinin burada kalacağı gösterildi.

Daha da önemlisi, Libra düzenleyicilerin dikkatini çekti. ABD’de konuyla ilgili birkaç kongre tartışması gördük . Ayrıca, İngiltere’nin Hazine hatta baş söyledi onlar kavramına belki başka hak vererek, Libra durdurmak ve genel olarak teknolojiyi blockchain kalmamasıdır.

Enflasyon, son birkaç yılda Venezüella ve İran’ın birçok örnek için en önemli örnek teşkil ettiği büyük bir tehdittir. Bitcoin kitlesel olarak kabul edilmekten uzak olsa da, kripto para birimleri ekonomik sorunlarına çözüm arayan bazı ülkeler için çıkış yolu olabilir.

Özellikle Bitcoin hakkında dikkat edilmesi gereken bir şey, farklılık gösteremeyen önceden programlanmış bir enflasyon oranına sahip olmasıdır.

Daha önce de belirtildiği gibi, Bitcoin kitlesel sahip olmaya ulaşmadan önce gitmek için uzun bir yol var. Bununla birlikte, Yeni Zelanda’dan gelen haberler , sahip olma yönünde olumlu bir atılım başlattı. Ülkenin, işverenlerin Bitcoin’de maaş ödemesine izin vermesi ve aynı düzenleyici vergi çerçevesine tabi olarak muamele görmeleri gerçeği çok fazla şey söylüyor. Dahası, yukarıda da belirtildiği gibi, Facebook, Overstock, Twitter ve daha pek çokları da dahil olmak üzere, uzaya karışan oldukça az sayıda şirketi olduğunu görebiliriz.

Türünün ilk örneği protokolü nedeniyle, yalnızca 21.000.000 BTC hiç bir zaman mayınlı olacak ve var olacaktır. Sınırsız olmadığı için, ne kadar kesin olarak bilinmemesine rağmen, sınırlı bir tedarik sağladıkları için gümüş ve altın ile benzerlik göstermektedir. Potansiyel olarak benzer olsa da, Bitcoin birkaç düğmeyi tıklatarak dijital olarak aktarılabilir. Dijital bir dünyada, bu hepsinin en büyük parlak sonucu olabilir.

Bu yazılarımızı da beğenebilirsiniz