single-image

Bitcoin Market Hacmi 200 Milyar Dolar’ı Geçti

Bitcoin fiyatının yeni bir yükseliş trendine girdiğine dair artan iyimserliğin ortasında, amiral gemisi kripto para birimini 200 milyar dolar değerinin üzerine çıkaran market kapasitesine ulaştı ve yine Bitcoin herkesin konuştuğu şey olmayı başardı.

Yılın başında, tüm kripto para birimlerinin toplam değeri 180 milyar doların altındaydı. Ancak 24 Haziran akşamı, CoinMarketCap’a göre, 2019’da ilk kez sadece Bitcoin’in piyasa değeri 200 milyar dolara ulaştı .

Bitcoin ayrıca, Ethereum (ETH), Ripple (XRP), Bitcoin Cash (BCH) ve diğer önemli altcoinlerin rekabetine rağmen, yüzde 50’den fazla pazar hakimiyetini korumaya devam ediyor. Bitcoin, 2017 yılının Aralık ayında, tarihteki en yüksek değere ulaştığında benzer bir % 50 üzeri pazar payı elde etti.

Bitcoin ve Ethereum, sırasıyla piyasa değeri olan 200 milyar dolar ve 32 milyar dolar olan aslan payını alıyorlar, ancak piyasanın geri kalanı toplam pazar değerlemesinin 330 milyar doları aşmasına yardımcı olmuştur.

Facebook’un Libra ve yaklaşmakta olan Bitcoin yarılama yakın zamanda piyasaya sürülmesi para biriminin yeni zirvelere çıkarılmasına yardımcı oldu. Analistler, Libra’nın ana akıma kripto alabileceğini söylüyorlar. VanEck ve SolidX tarafından önerilen bir Bitcoin borsa yatırım fonunun (ETF) önümüzdeki birkaç hafta içinde SEC tarafından onaylanacağına dair söylentiler de geliyor. Analistlere göre, SEC’in ETF onayı, BTC’yi trilyonlarca doların işlem gördüğü küresel borsa platformlarında kullanabilecek bir varlık yapabilir.

Bu yazılarımızı da beğenebilirsiniz