single-image

Bitcoin Madencileri İran’daki Ucuz Elektriğine Ulaşmaya Çalışıyor

Geçtiğimiz altı ay boyunca, Vietnam, Kamboçya, Tayland ve İran gibi bölgelerden ucuz elektrik elde etmek için sınırdan geçen Çinli madencilerin raporları bol miktarda arttı. Son görüşmelere göre, Çinli madenciler İran’ın petrol zengini ülkesinde son derece uygun fiyatlı elektrik fiyatları (kilovat / saat başına 0.006 $) civarında. Bununla birlikte, İran sınırından binlerce makine almayı geçirmenin çok daha zor olduğunu söylemek gerekir.

İran, Ucuz Elektrik Sunuyor Ama Bir Madencilik Tesisi Kurmak Kolay Değil
Çin’de çıkan raporlar, Çin’i bırakıp İran’da bitcoin’e başlayan madencilerin bölgedeki tesislerin kurulmasıyla ilgili sorunlarla karşılaştığını açıkladı. Bir röportajda, Çinli madenci Liu Feng, İran’ın ülkenin süper ucuz elektriği nedeniyle bitcoin madencilerinden büyük ilgi topladığını söyledi. Feng, elektrik maliyetlerinin kilovat saat başına 0.006 $ kadar düşük olduğunu iddia ediyor. Çin’de elektrik, kilowatt-saat başına 0.04 $ ve pek çok ülkeden çok daha ucuzdur ve madenciler Sichuan’da kilowatt-saat başına 0.1 yuan (0.015 $) civarında bir fiyat yakalayabilir.

İran’ın önemli ölçüde düşük elektrik fiyatları, son aylarda ekonomik güç arayanlardan çok fazla ilgi topladı. Feng, İran’da sonunda toplam 20.000 Antminer T9’a sahip olacak bir tesis işlettiğini iddia ediyor. Çinli madenci tüm makinelerini İran’daki tesise ulaştırmayı hedefledi, ancak işlemin yapılması o kadar da kolay değildi.

“İran’ın büyük elektrik sübvansiyonu nedeniyle, hükümet bu enerjiye aç olan cihazları (bitcoin madencisi) 2.000 yasaklı gönderinin listesine ekledi.” Feng, madencilik ekipmanının sınırdan geçirilmesi ile ilgili zorlukları dile getirdi:

Madencilerin sınırda alıkonma ve el koyma riski oldukça yüksek – İran genelinde bugüne kadar çeşitli modellerde en az 40.000 kripto madenciliği ekipmanına el koydukları söyleniyor.

Bitcoin Madencisi, Ucuz İran Gücü Elde Etme Mücadelesini Anlattı
Liu Feng, sınırı geçmenin yalnızca bir sorun olduğunu ve el koyma nedeniyle madencileri kaybettiğini söylüyor.
Madenciler Gümrükten Madencilik Makinalarını geçirdikten ve teslim Aldıktan Sonra Diğer Sorunlarla Yüzleşiyor
Feng, madencileri farklı türden bir bilgisayar işlemcisi olarak ilan eden gümrük ajanlarının yardımıyla ülkeye madencileri ithal etmeyi başardı. Şimdiye kadar, 20.000 madenci ithal eden Feng, İran sınırından 3.000 T9 aldı ve işletmeye başladı. Feng ilk madenciliğe başladığında, sınırdan geçişin sorunlarının sadece bir parçası olduğunu anladı. Örneğin Feng, İran’da yerel bir elektrik santrali ile anlaşma yaparak kilovat saat başına 0.06 yuan (0.009 $) elektrik sağladı. İki taraf başlangıçta işletme maliyetlerini düşürmek için 70 / 30’luk bir bölünmeye karar verdiler, ancak elektrik şirketi elektrik fiyat teklifini iki katına çıkardıktan sonra fikrini değiştirdi. Sonra yakındaki bir çelik fabrikasında başka bir işletme kurmayı denedi, ancak çevre sakinleri maden kulelerinden kaynaklanan gürültüden şikayet ettiler. Bu özel durum sırasında, Feng madencilere, toplam yatırımını zedeleyen işletme maliyetleri eklendi.

Bununla birlikte, Feng hala İran’ın bitcoin madenciliği konusundaki umutları konusunda iyimser ve sonuçların daha iyi olacağına inanıyor. Şu anda, yalnızca İran’ın bağlı olduğu bölge, İran düzenlemeleriyle uyumlu ve vergiden muaf olan madencilik ithalat / ihracatına izin veriyor. İran cumhurbaşkanı Hassan Rouhani ayrıca İran’da büyük bir bulut bilişim sanayi parkı ve Irak ile yeni ticaret anlaşmaları kurulmasına izin verecek yeni bir bölgeye destek verdiğini de gösterdi. Feng, “Madencilik yatırımcılarının, İran devlet şebekesine belirli miktarda geri ödenebilir elektrik depozitosu ödemesi gerekecek ve küçük ve orta ölçekli madenciler bir gruptaki sanayi parkına girmek için birlikte başvurabilirler” dedi. Geçtiğimiz Eylül ayında İranlı yetkililer ve merkez bankası resmen madenciliği bir endüstri olarak tanıdı. Tahran’daki hükümetin, bitcoin ve diğer dijital varlıkları yapmak için kullanılan donanım ekipmanlarının ithalatını da desteklemeye hazırlandığı bildiriliyor.

Ancak, bugüne kadar, zorlu ithalat düzenlemeleri olduğunu ve İslam Devrim Muhafızları halen sınır noktalarında makinelere alıkoyuyor veya el koyuyor. Aralık ayında Tahran merkezli kripto para birimi analisti Nima Dehqan, dünyanın her yerinden yatırımcıların ve maden tesisi işletmecilerinin İran’a akın ettiğini belirtti. Buna Çin, İspanya, Ukrayna, Ermenistan ve Fransa’dan gelen madenciler de dahildir.

Bu yazılarımızı da beğenebilirsiniz