single-image

Bitcoin Göndermenin İşlem Maliyeti 59 Dolar

Kripto para birimi yatırımcıları var olan ellerinde daha fazla süreli tutma heveslisi görünüyor, Bitcoin’in “dijital altın” algısı güçleniyor . Tüm bunlar olurken BitInfoCharts verilerine göre, bir Bitcoin işlemi yapmanın maliyeti rekor seviyelere ulaşıyor ve Bitcoin göndermenin ortalama maliyeti şu anda 59,87 dolara kadar ulaştı .

Şu andaki bu, ortalama maliyet 55,17 dolara ulaştığı Aralık 2017’deki son boğa koşusundan daha yüksek seviyelerde. Yalnızca son 10 günde, ortalama işlem ücreti % 300’ün üzerinde arttı.

Peki bu artışın sebebi nedir neden yükseliyor? Basitçe söylemek gerekirse, her zamankinden daha fazla insan Bitcoin ağını kullanıyor, ağı kullanan daha fazla insan demek ve işlem sayısının artması demek, daha pahalı ücretler anlamına geliyor . Bitcoin blok zincirinde bir işlem yapmak istiyorsanız , bunu bir madenci tarafından onaylatmanız gerekir . Madenciler, işlemleri doğrulayan karmaşık sorunları çözmek için güçlü işlemciler kullanır. Netice olarak madenciler bu işlemler için Bitcoin ile ödüllendirilirler ve eğer ağ çok yoğunsa ve işi bitirmek için daha fazla ödeme yapmanız gerekir. Ödemelerin bitcoin olarak yapıldığını da hesaba katmanız gerekir, bitcoin’in artan fiyatını göz önünde bulunursanız sebep daha fazla netleşecektir.

Ancak beklemeye göze alırsanız, daha düşük ücretler ödeyebilirsin ve aynı işlemleri sadece uzun süre bekleyerek yapabilirsiniz . Şu andaki ağ kullanım yoğunluğu ve bitcoin fiyatının seviyesi bizlere bu yüksek ücretler olarak geri dönmüştür. Neticede bir çok insan artık Bitcoin’i bir ödeme aracından daha çok bir değer deposu olarak kullanmayı uygun görmektedir. Günlük yada küçük ödemeler için Bitcoin kullanımı bu bağlamda pek uygun görünmüyor. Tabiki alternatif olarak geliştirilen Lighting network bir seçenek olabilir.

Bu yazılarımızı da beğenebilirsiniz