single-image

Çin Yeni Yılı Başlıyor Bitcoin’i Neler Bekliyor

Lider kripto para son birkaç gün içinde %6’lık bir düşüşün ardından, yaklaşmakta olan Çin Yeni Yılı’nın BTC’nin fiyatı üzerinde bir düşüş daha yaşayacağına dair düşünceler ve beklentiler var.

Son 4 yılda tekrar eden bir hikaye denilebilir, Bitcoin’in Çin Yeni Yılı kutlamalarından sonra düşüşü. Birçok Çinli yatırımcının tatil döneminde varlıklarını nakde çevirdiğine inanılıyor ve bu da piyasada ek bir satış baskısı yaratıyor.

Geçen hafta Haziran ayında Bitcoin’in zirvesindeki zirveden bu yana ilk kez bir satış dönemi gösterdiğinden, geçtiğimiz hafta boyunca satış sinyallerini parlatan bir dizi teknik gösterge oldu.

Tarihsel olarak Bitcoin’in Çin Yeni Yılı’ndan sonra düşüş dönemi geçirdiğini gösteren veriler var .

2016 yılında BTC, Ocak ayının en yüksek seviyesi olan 458 dolar’a ulaştı ve Çin Yeni Yılı’nda, fiyat 3 Şubat’ta % 20 düşüşle 365 dolar’ a düştü.

2017 ve 2018, %18,67 ve %24’lük bir artış ardından %19,84 ve %50’lik bir değer kaybına uğradığında da benzer bir durum sergiledi.

2019, Bitcoin için farklı değildi; Çin Tatili’nden sonra 4087 dolar’dan 3328 dolar’ a geriledi . Fakat dikkat çekilecek nokta 2020’de , artışın gücü ve Bitcoin’in değerlemesini destekleyen konsolidasyon. Ayrıca BTC, %30’un üzerinde bir artışla en iyi başlangıcı da yaptı.

Önceki yıllardan farklı olarak, Bitcoin’in bu seferki yükseliş eğilimi, kripto para son üç hafta boyunca periyodik olarak direnç çizgilerini aştığı için hızlı bir artış sayılmayabilir. 6900 dolar’dan BTC, gücünü doğrulayarak 7300 dolar, 7700 dolar ve 8100 dolar’ lık direnç seviyelerini kırmayı başardı. Dikkate alınması gereken bir diğer önemli faktör, BTC’nin bu dönemlerde sağlıklı konsolidasyon geçirmiş olmasıdır. Pazar nefes almak için zamana sahipti ve trader’lar yapıcı satın alma baskısını sürdürdüler.

2020’nin Çin Yeni Yılı 25 Ocak’ta ve tatil dönemini izleyen zamanda kesinlikle geri çekilme olasılığı var, ancak 8100 dolar’ın altında bir düşüş muhtemelen en az bir olasılık olabilir. Fakat önceki yılları tekrarlaması durumunda daha aşağılara yönelmesi mümkün olabilir.

Bu yazılarımızı da beğenebilirsiniz