single-image

Bitcoin ETF SEC ‘Bekle ve İzle’ Modunda

13 Şubat 2019’da, Menkul Kıymetler Borsası Komisyonu (SEC) teklif hakkında yatırımcıların yorumlarını almak üzere davet etti. Bazı tüccarlar dijital varlığa olan inancını tekrar teyit ederken, çoğu faydası ve ‘gerçek değeri’ için endişeliydi.

ABD vatandaşı Dina, mektubunda şöyle demiştir: “Çok az kişi tarafından manipüle edilir ve gerçek bir kullanım vakası yoktur. Bu teklifi kabul ederek, birçok insanın hem maddi hem de başka şekilde incindiğini görebiliyorum. Bana göre bu önerinin reddedilmesi gerekir. ”

Bitcoin, Blockchain’e dayanan dağıtılmış fikir birliği mekanizması üzerine kurulmuş bir eşler arası ödeme sistemidir. Dahası, onunla ilişkili ‘token’in’ değeri muhtemelen ağına ve bir değer deposu olarak kabiliyetine bağlıdır.

‘Gerçek değerine’ karşı olan bir dizi tartışmada , Hana Trading USA Inc.’den Sam Ahn, Bitcoin karma değerinin yalnızca Blockchain üzerine uygulandığında değerli olduğundan, ‘karma’ değerinin kendisinin hiçbir değerine sahip olmadığını belirtti. Bu nedenle, Bitcoin değeri, belirli bir ağ üzerinde ‘karma değer’ kombinasyonu ile tutulduğundan, finansal bir varlık değildir.

Altının fiyatı gelecekte parlaklığını çıkarmayabilir, yine de aynı şekilde var olmaya devam edecektir. Bitcoin resmi kaydı de değişmez. Bununla birlikte, madencilerden değer onayının aktarılması çok önemlidir.

Üstelik, bazı tüccarlara göre, tek başına içsel değeri tanımlamıyor ve ağ kapasitesi zaman içinde değişebiliyor ve söz konusu varlığın karakteristik özelliklerini değiştirmemesi gerekiyor.

Bir başka kişi SEC’e açık bir mektup yazdı: “Komitenin önerilen ETF’yi onaylamamasını istiyorum. Para birimi olarak bile bir finansal ürün olarak değeri yoktur. ”

Bitcoin’deki oynaklık tartışması zamanla azaldı. Ancak, manipülasyon ve FUD (Korku, Belirsizlik ve Şüphe) bulutları sonsuza dek çevrelemektedir. Bitcoin ile ilişki kurmanın birincil nedeni, şu an için işlem yeteneklerine değil getirilere dayanmaktadır.

İyimserlik ve başarısı hakkındaki inanç, karamsarlığa ve gerçek dünyadaki kabulüne karşı çıkan argümanlara da karşı çıkıyor.

Avinash Shenoy, düzenleme dışı yapısı nedeniyle Bitcoin fiyatlarındaki belirgin manipülasyon örneklerini ve nispeten düşük piyasa kapitalizasyonundan dolayı manipülasyona duyarlı olduğunu belirtti.

Bitcoin’lere uygulanan birçok manipülasyon tekniği arasında bunlardan biri Telegram gibi mesajlaşma uygulamaları aracılığıyla düzenlenen Pump ve Dump programları her yerde bulunur ve hem Botların koordineli kullanımı hem de haberlerin sosyal medyada yayılma hızını kullanarak kripto para birimlerinin genel manipülasyonunu sağlar.

Eleştiri, harflerin temasıyken, ETF onayının lehine de olumlu niyet mektupları yer alıyor.

“Henüz bir ETF’yi manipülasyon nedeniyle onaylamayan ve esas olarak yatırımcıların korunmasını takdir etmeyen SEC’in argümanı ile ilgili olarak çelişkilidir, çünkü bir yatırım fonu olmadan yatırımcı serbest bırakılmış borsalarda bitcoin satın almaya ve yatırımlarını kaybetmeye yatkındır (bitcoin), VanEck zaten olası kayıpları karşılamak için sigorta sunuyor ve bu nedenle yatırımcı ETF fonuna yatırım yapmaya ilgi gösterecek ”dedi.

Peki en önemli nokta, bir ETF onayı ne zaman olabilir, ETF onayı sonsuza dek sıkışmış görünüyor. Her gün ETF hakkındaki düşüncelere ilişkin yeni bir haber yayınlanmaktadır. Bununla birlikte, SEC’den kesin bir karar beklemektedir.

SEC bu mektupları mutlaka gözden geçirecek ve kararlarında dikkate alacaktır. Ayrıca, artan popülerlik ve Bitcoin’e kurumsal destek, dünyanın en büyük ekonomisinin düzenleyicisinden bir miktar harekete geçme garantisi veriyor.

SEC’in ETF onayındaki ‘bekle ve izle’ yaklaşımı aynı zamanda kripto para biriminin “menkulleştirilmesine” genişletilebilir.

Bu yazılarımızı da beğenebilirsiniz