single-image

2020 Yılında Dünyada Kripto Düzenlemeleri Öncelikle Ele Alınacak

Hem Avrupa hem de ABD’deki bazı düzenleyici kurumlar, kripto para birimlerini 2020 yılının en önemli önceliklerinden bazıları yapmaya başladı. Avrupa Menkul Kıymetler ve Piyasalar Otoritesi (ESMA) ve ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), odaklanma planlarını özetledi kripto gözetiminde, diğer birçok düzenleyicinin yanında. Çin zaten bununla meşguldü: merkez bankası kriptoyu geçmişte bir öncelik haline getirdi.

SEC’in Uygunluk Denetimleri ve İncelemeleri Ofisi (OCIE) 2020 önceliklerini açıkladı . OCIE, piyasa bütünlüğünü, yatırımcıyı koruma ve sermaye oluşumu desteğini denemek ve sağlamak için bir teklif olan SEC’in ulusal sınavlarını yönetir. SEC daha sonra bu riskleri tanımlamak ve izlemek, endüstri uygulamalarını iyileştirmek, kural koyma girişimlerine yardımcı olmak için kullanır.

OCIE, kripto para birimleri de dahil olmak üzere çeşitli finansal teknolojilerin ilerlemesi hakkında bir açıklama yaptı . Ofis, “sürekli dikkat ve gözden geçirme” gerektirdiğini açıkladı. Ayrıca, kripto pazarının “hızla büyüdüğünü ve çeşitli riskler sunduğunu” belirtti. Bu risklerden, kripto para birimleri ile daha geleneksel yatırım ürünlerinin farklılıkları arasındaki anlayış eksikliği, ön planda.

Bu incelemeler kripto para birimlerinin altı kritik yönünü araştıracaktır. Portföy yönetimi, yatırım uygunluğu, müşteri fonu ve varlık güvenliği, ticaret uygulamaları, uyum programının etkinliği, değerleme ve fiyatlandırma ve son olarak da çalışanların denetimi incelenecektir.

Avrupa birliğinde ESMA, Perşembe günü 2020-2022 yılları için Stratejik planlarını yayınladı . İçinde, o yılların önceliklerini vurguladı.

Belgede açıklandığı gibi, ESMA AB pazar katılımcılarından “dijitalleşmeden kaynaklanabilecek riskleri kabul etmelerini” isteyecektir. Bunu “iş sürekliliğini ve yeterli ve güncel teknolojinin kullanımını sağlamak” yoluyla yapmalıdırlar. , piyasa katılımcılarının siber tehditler , veri kalitesi yönetimi ve veri koruması söz konusu olduğunda “yeterli koruma” sağlamalarını zorunlu kılar .

Asya cephesinde, Çin Halk Bankası ( PBOC ), geçen hafta Pekin’de düzenlenen yıllık konferansın ardından 5 Ocak’ta bu öncelikleri kendisi için biçimini açıkladı.

Çin merkez bankası araştırma ve geliştirmeyi ve fintech uygulamasını güçlendirmeyi planlıyor . Ayrıca, banka devlet kriptosunun geçen yıl piyasaya sürdüğü “araştırma ve geliştirmeyi sürekli olarak ilerleteceğini” açıkladı.

Bu yazılarımızı da beğenebilirsiniz