single-image

Bitcoin (BTC) Temmuz Ayına Kırmızı Bölgede Girdi

Sevindirici geçen bir haftanın ardından kripto para dünyasındaki lider kripto para Bitcoin Temmuz ayına düşüş eğlimi ile başladı. Yeni haftanın başında mevcut piyasa fiyatları, önceki haftanın başında Bitcoin ve çoğu altcoin’nin değerinin % 10’undan fazlasını kaybetmesi sonucunda belkide fırsatları kaçıranlar için satın alma fırsatı sunuyor.

Geçtiğimiz 24 saat içinde, kripto pazarı, art arda birkaç ay boyunca kazanç getirdiği göz önüne alındığında, toplam piyasa değerinin 19 milyar dolarını kaybetti.

Dünyanın en büyük dijital para biriminin fiyatı Bitcoin, hafta sonu boyunca nereyse % 11 düştü. Madeni para, Tokyo’daki sabah ticareti sırasında 10.901 Dolar seviyesinde işlem görüyordu. Gün ilerledikçe, Bitcoin bazı kayıpları azalttı ve sabah son işlemlerinde 11.127 Dolar ‘dan işlem gördü . Kripto yukarı doğru hareketi önemli değildi ardından 10.650 Dolar seviyesinde ve piyasanın bir toplanma sonrasında düzeltme hareketlerine tanıklık ediyor. Düşmeye rağmen, Bitcoin hala genel olarak % 200 artarak, 4.000 $ ‘ın altında fiyatlar ile mutsuz olan yatırımcıları konsolide edebilir.

Bitcoin’in çöküşü de diğer altcoinlerin fiyatlarını etkiledi. En büyük ikinci kripto olan Ethereum % 4.3, Ripple XRP ise % 5.1 düştü. Bitcoin’in şaşırtıcı fiyat hareketleri arkasındaki neden tanımlanamıyor. Son hafta yaşanan fiyat hareketleri sırasında, ABD ile Çin arasındaki bir ticaret savaşı artış şansı da dahil olmak üzere bir dizi faktör oyunda yer aldı. Pazar ayrıca, gelecek yıl resmen başlayacak olan Facebook’un kripto parası olan Libra’nın lansmanı konusunda da hevesliydi ve olumluydu. Libra Coin milyarlarca Facebook kullanıcısı ile dijital para birimlerine yaygın bir uyum sağlaması bekleniyor.

Bloomberg verilerine göre,genellikle cumartesi ve pazar günleri kripto para fiyatlarını daha da artırmaya yardımcı oluyor. Bitcoin’deki fiyat artışlarının yaklaşık % 40’ı, hafta sonları artan aktiviteye bağlanabilir. Bu nedenle, haftasonu boyunca zayıf piyasa sinyalleri, Bitcoin’in Temmuz ayında yükselişini durdurabileceğini düşündürmektedir.

Bitcoin’in yakın tarihli ralli, birçok yatırımcının iştiraklerini satması için bir şansı var. Bunlardan biri, uzun zamandır şifreli bir boğa olmuş olan Galaxy Digital’in Mike Novogratz’dı. Novogratz, Bitcoin toplanmalarının bir kısmını geçen hafta Çarşamba günü Bitcoin zirvedeyken sattığını açıkladı . Ancak, çok fazlasını sattığı için pişmanlık duydu.

Novogratz, Facebook’un kripto para birimi piyasalarına girişinin sektörün büyümesine yardımcı olacağına inanıyor. Dijital para birimlerini destekleyen dünyanın en büyük şirketlerinden birinin, harekete geçmekten korkan ortalama bir yatırımcıya daha fazla güven vereceğini söyledi. Facebook’un şifreleme para birimi, değerlemede agresif değişiklikler yaşamayacak ve devlet menkul kıymetleri tarafından desteklenecek stablecoin olacaktır.

Temmuz ayına ait verileri önümüzdeki günlerde almaya devam edeceğiz, ilk belirtiler Bitcoin’in ani değerlenmesini düzelttiği gönünde olmakta.

Bu yazılarımızı da beğenebilirsiniz