single-image

Bitcoin (BTC) İçin Olumlu Göstergeler

2019 yılının ilk aylarında beri süren keskin bir düşüşle yüzleşmek için Aralık 2017’deki zirvesine ulaştıktan sonra Bitcoin nihayetinde kazanımlarını sürdürüyor. Bir sonraki dönüm noktası 6.000 ABD Doları işareti ulaşılabilir durumda. Son fiyat dinamikleri boğalara gülümsemeleri için iyi bir neden verdi, Peki bu durum sürecekmi, ne kadar sürdürülebilir bir yükseliş trendi.

Sürdürülebilir fiyat artışı ihtimaline işaret eden bazı olumlu göstergeler var. Bunlardan en önemlisi, Bitcoin’in piyasadaki hâkimiyetidir bu, genel olarak kripto para birimi piyasalarındaki diğer altcoinlere kıyasla Bitcoin’e yatırılan fiat değerinin yüzdesidir. Bitcoin hakimiyeti yılın başında % 51,8’den % 55,2’ye kadar yükseldi.

Bu, Bitcoin fiyatlarının piyasaya fiat pozisyonlardan giren spekülatörlerin bir sonucu olarak hareket etmediği anlamına geliyor. Bitcoin fiyatları, halihazırda kripto olan ve diğer kripto para birimlerinden çıkıp Bitcoin’e geri dönerek konumlarını pekiştiren insanlar tarafından da desteklenmektedir. Buna en açık örnek, Bitcoin fiyatlarının 6.000 ABD Doları’na yükseldiği Bitfinex’teki fiyat farkıdır. Bu borsadaki ilave talep, yatırımcıların Tether’den ayrılmasıyla ortaya çıkıyor – son zamanlarda istikrarlı ABD Doları’nın 1’e 1 oranında desteklenmediğinin açıklanmasından dolayı hızlanmıştı.

Bununla birlikte, fiyatlar yeniden yükselmeye başladığında, spekülatörler kaçınılmaz olarak geri dönecektir. Fiyat söz konusu olduğunda çift taraflı bir kılıçtır. Spekülatörler Bitcoin’e girdiğinde, fiyatlar daha hızlı artar ve yükselir, ancak bu spekülatörler fiat kazancını anladıktan sonra, fiyatlar yine aynı oranda hızlı şekilde düşer.

Bitcoin’deki fiat oyunu, özellikle fiat kazanç arayanlar, uzun vadeli bir değer olarak Bitcoin’e kesinlikle inanmadıklarından, herhangi bir önemli fiyat yükselişinde anahtar faktör olacaktır. Bu, temellerin, teknolojinin ve temel değerin önemli olmadığı bir “aptal” oyun yaratır.

Bitcoin fiyatları, karlarını diğer spekülatörler pahasına yakalamak için yeterince erken gelebilecek olan en büyük spekülatöre ait olduğundan, oyun tamamen psikolojiktir. Eğilimler, grafikler ve istatistikler yalnızca kalabalığın tarihsel olarak nasıl davrandığına dair bir gösterge sağlayabilir, ancak bu seferki önceki davranış biçimlerine sadık kalacaktır mı? Kimse bilmiyor.

Daha geniş bir kitle, bu seferlik arkasındaki gerçek değeri anlamak için Bitcoin hakkında yeterince şey öğrendi mi? Sadece zaman gösterecek. Bu arada, bir değer topluyormuş gibi görünüyor ve boğalar geri döndü. Ayrıca etrafta kalmayı da seçebilirler şu an bunu kimse bilmiyor.

Bu yazılarımızı da beğenebilirsiniz