single-image

Bitcoin’i Bir Ponzi Şemasına Benzetti

Ünlü bir istatistikçi ve yazar olan Nassim Taleb, yeni bir röportajda Bitcoin’i bir Ponzi Şemasına benzetti . CNBC’den Squawk Box ile konuşan Taleb, Bitcoin’in “açık bir saadet zinciri özelliklerine sahip” olduğunu söyledi.

Ünlü yazar sözlerinde “Enflasyon ile Bitcoin arasında bir bağlantı yok,” dedi ve Bitcoin hayranlarının Bitcoin’in “enflasyona karşı bir önlem” olduğuna dair önemli bir araç olduğunu hatırlatarak çelişkiden bahsetti.

“Enflasyondan korunmak istiyorsanız, üzerinde zeytin olan bir arazi satın alın, büyütün . Fiyat düşerse zeytinyağınız olur. Bitcoin de böyle bir şansınız yok. ”

Bitcoin’in piyasa değeri büyüdükçe fiyat giderek geleneksel finans piyasalarına bağlı hale geldi . bildiğiniz gibi geçen yıl salgının başlangıcında borsa çöktüğünde, Bitcoin de çok ciddi şekilde düştü. Bitcoin aynı zamanda son derece değişken, yani yükseldiği kadar kolay bir şekilde düşüyor.

Bitcoin’e sadık olanlar arasında bir başka popüler yorum, salgın sırasında aşırı hükümet harcamalarının ve teşviklerinin hiper enflasyona neden olacağıdır .Bazı analistler , “baz etkisi” olarak bilinen şeyi göz önünde bulundurarak, geçen ay tüketici fiyat endeksinde beklenenden daha büyük bir artışın yanıltıcı olduğuna inanıyor . Geçen yılın Mart ayında tüketici fiyatları çok düşük olduğundan, yükselen fiyatlar artık yıldan yıla istatistiklerde artmış gibi görünüyor.

Taleb bugün, “Bu hileler ve bunlar ile öne sürdükleri iddialar arasında sistematik bir bağlantı yoktur bugün Bitcoin var, yarın başka bir tane daha olabilir gelir ve giderler ” dedi.

Ünlü yazar bu yılın başlarında, Bitcoin’in nasıl “başarısız olduğu” hakkında tweet atmaya başladı ve elinde artık kripto varlık olmadığını söyledi.

Bu yazılarımızı da beğenebilirsiniz