single-image

Bitcoin’in 10.500 Dolar’a Düşmesine Trump Tweet’i mi Neden Oldu?

Geçtiğimiz haftaya damga vuran bir olay Donald Trump ve kripto paralar ile ilgili tweet oldu, bir bütün olarak kripto para birimlerini eleştirdi. Facebook’un Libra ve Bitcoin – Amerikan başkanı sadece merkezi olmayan kriptoparaların değerini azımsamaya çalıştı.

Trump, dijital varlıkların para olduğuna inanmadığını, bunun da çok değişken olduğu ve “ince havaya dayalı” olduklarını ekledi. Başkan, kripto para birimlerinin uyuşturucu ticaretinde ve “diğer yasa dışı faaliyetlerde” kullanılmasını gerekçe göstererek “yasadışı davranışı kolaylaştırabileceğini” ve yaptıklarını iddia etti.

Birliğin “tüm Bankacılık Düzenlemeleri” ne uyması gerektiğini ve ABD Dolarının dünyanın en güçlü para birimi olması gerektiğini söyleyerek libra topluluğunu da hedef aldı.

Birçoğunun Bitcoin’i milyonlarca gözünde “tehlikeli” olarak nitelendireceğini söyleyen bu ani tweetsmm sonucunda bazıları korkmaya başladı. Aslında, bazıları son Bitcoin’in 10.500 Dolara gerilemesinin Trump’ın kripto para birimi ile ilgili yorumlarının bir sonucu olduğunu öne sürdü.

Trump, Bu Haftaki Bitcoin Aşırı Satışı Tetiklemedi
Kripto analitiği başlangıcından bir rapora göre, TIE, durum böyle değil. TIE, Trump’ın Bitcoin ile ilgili tweetinin, bu tomurcuklanma piyasasıyla ilgili konuşmaları arttırdığını, mesaj yayılmasından sonraki saatlerde “BTC” içeren tweetlerin 35.000’den 50.000’e geçtiğini belirtti.

Ayrıca ABD Başkanının Bitcoin hakkındaki düşüncelerini içeren konuşmanın çoğunun “olumsuz eğilimli” olduğu, tweetin halkın gözündeki kripto para biriminin itibarını olumsuz yönde etkileyebileceğini ima ettiği belirtildi. Bununla birlikte, TIE “Trump BTC tweet’lerinde sıcak bir konu olmaya devam ederken, bu noktada kripto para üzerinde önemli bir etkisi olmadığı” sonucuna varmıştır.

Trump’ın yeni ortaya çıkan şifreleme alanına ilişkin düşünceleri kısa vadeli fiyat hareketleri üzerinde görünüşte etkili görünmemekle birlikte, Fundstrat’tan Tom Lee gibi analistler, Twitter başlığının Bitcoin için büyük bir yükseliş katalizörü oluşturduğunu öne sürüyorlar. Nitekim, yakın bir segmentte Yahoo Finance ile konuşan Fundstrat’ın yerleşik kripto para birimi yorumcusu , Trump’ın Bitcoin ve Libra ilgili direk tweetlerin yakın gelecekte BTC’ye 40.000 dolar ulaşmasına yardım edebileceğini iddia etmekten çekinmedi.

Lee’nin yükselişe geçme nedenleri arasında, Trump’ın artan kurumsal benimseme ve yatırımın üstündeki tweet’leri, merkez bankalarının maliye politikasını ve “Bitcoin al” diye çığlık atması gereken bazı makroekonomik eğilimler yer alıyor. Daha önce bu outlet tarafından ele alındığı gibi , kuruluş karşıtı destekçisi Max Keizer, Bitcoin’in tweetin bir sonucu olarak 100.000 Dolar’a yükselebileceğine inanıyor.

Goldman Sachs destekli Circle genel müdürü Jeremy Allaire, Trump’ın tweet’lerinin (evet, tweet’leri) potansiyel olarak tüm zamanların Bitcoin’i için “en büyük boğa sinyali” olduğunu belirtti.

Bu, karşı sezgisel görünebilir gibi görünse de, Trump kripto para birimlerini kınayan suçlamalar gerçekten çok elle yapılan bir düzenlemeyi tetikleyebilir, Allaire bunun kripto para birimini küresel aşamaya yükseltdiğini açıklıyor.

Artık Bitcoin için bir varlık değildir. Şimdi, ana akımta, 68 milyondan fazla Twitter kullanıcısına maruz kalan tek bir Twitter dizisi, olamayacağından daha muhtemel olduğu gibi, konuyla ilgili küresel politik ve ekonomik tartışmayı tetikleyecektir. Basit merak ve “Lindy Effect” denen şey sayesinde bu alan hızla büyüyebilir.

Bu yazılarımızı da beğenebilirsiniz