single-image

Tesla Bitcoin Ödemeleri Kabul Etmeye Ara Verdi

Elon Musk, Tesla’nın araba satın alımları için ödeme olarak bitcoin kabul etmeyi bırakacağını açıkladı. Bir tweet’le Musk, “Bitcoin madenciliği ve işlemleri için fosil yakıtların artan kullanımı, özellikle de herhangi bir yakıtın en kötü emisyonuna sahip olan kömür kullanılasının” konusundaki endişelerini dile getirdi. Aynı zamanda bitcoin’in enerji kullanımını “çılgınca” olarak nitelendirdi.

Musk, “Kripto para birimi birçok düzeyde iyi bir fikir ve gelecek vaat eden bir potansiyele sahip olduğuna inanıyoruz, ancak bunun çevre için büyük bir bedeli olmamalı” diye yazdı. Musk, “Tesla’nın herhangi bir Bitcoin satmayacağını” ve şirketin “madencilik daha sürdürülebilir enerjiye geçer geçmez bunu işlemler için kullanmayı planladığını” açıkça belirtti. Ayrıca Tesla’nın, ödeme biçimi olarak Bitcoin’in enerji tüketiminin % 1’inden daha azını kullanan “diğer kripto para birimlerine” bakacağını da söylerine ekliyor.
Bitcoin fiyatı tweet’e neredeyse anında tepki göstererek nereyse yüzde 20 düştü 46.000 dolar seviyelerine kadar anlık düşüşler yaşayan Bitcoin ve diğer Altcoinler daha sonra hızla kayıplarının bir kısmını geri almayı başardılar . Piyasalara düşen Musk Kripto konusunda U dönüşü yaptı yada Soğuyor tartışmaları içerisinde Bitcoin fiyatı 50.000 seviyesinde tutunmaya çalışıyor.

Bu yazılarımızı da beğenebilirsiniz