single-image

Bill Gates, Kripto Paraların Dünyanın Yoksullarına Yardımcı Olabileceğini Düşünüyor

Finans dünyasında Bitcoin ve kripto para biriminin geleceği hakkında farklı görüşler ifade eden birçok etkili isim bulunmaktadır. Bunlardan biri Microsoft’un ana kurucusu ve dünyanın en zenginlerinden biri olan Bill Gates. Gates’in etkisinin hayırseverlik alanındaki en önemli figürlerden biri olduğu düşünüldüğü için finansal veya teknoloji dünyası için herhangi bir araçla sınırlı olmadığı unutulmamalıdır. 50 milyar doları aşkın varlığa sahip dünyanın en büyük yardım kuruluşu Bill ve Melinda Gates Vakfı’nı kurmuştur . Vakfın temel amacı yoksulluğu azaltmak ve bilgi teknolojisine erişimi arttırmaktır. Gates’in kendisi Vakfa 28 milyar dolardan fazla bağışta bulundu.

Hayırseverlik Bill Gates’in tutkusu olsa da, yıllar boyunca Bitcoin üzerinde farklı görüşler önerdi. Gates’in statü sahibi olmasından dolayı, tipik bir finans lideri ve dünyadaki en etkili insanlardan biri olarak kabul edilmektedir. Zuckerberg’in , iş dünyasının patronunun kendisine “kahraman” adını verdiği konusunda konuştuğu gibi, bu durumun açıkça görüldüğü bir diğer yöntem de, B milyarderleri etkileyebiliyor olması . Örneğin, Gates, efsanevi yatırımcı Warren Buffett’le işbirliği yaptı ve 40 tane milyarderi, varlıklarının yarısını dağıtmak için ikna etti – yasal bir anlaşmadan ziyade “vaat” söz konusu olsa da.

Gates, 95 milyar doların üzerinde muazzam bir zenginliğe sahiptir. Cryptocurrency topluluğundaki pek çoğu, Bitcoin hakkındaki olumsuz yorumlarının, çok fazla parası olanlar gerçeğiyle daha fazla ilgisi olduğunu düşünüyor. Diğerleri ise, Gates’in sağlam bir yatırım olduğunu düşünürse bitcoin’i satın alabileceğini açıklayan bu fikri elbette, Gates’in yorumlarının fiyatı etkileyebileceği anlamına geliyor.

Örneğin, Şubat 2018’de Gates, Bitcoin’in tehlikelerini vurgulamak için yoluna düşmüş görünüyordu. Özellikle şunları söyledi : “Kripto para birimlerinin ana özelliği anonimliktir. Bunun çok iyi bir şey olduğunu düşünmüyorum. Hükümetlerin kara para aklama ve vergi kaçakçılığı ve terörizmim finansmanını bulma kabiliyeti iyi bir şeydir. Şu anda, kripto paralar diğer bazı zararlı maddeleri de satın almak için kullanılıyor, bu yüzden ölümlere oldukça doğrudan yol açtığı nadir bir teknolojidir. ”

Son olarak Gates, geleneksel finans kurumlarına erişimi olmayan yoksulluğa yardım etmek söz konusu olduğunda, kitlesel uygulamalara sahip olduğunun farkına vardığı için, genel olarak Bitcoin ve kripto para birimine geliyor gibi görünüyor.
Gates devletleri: “Bugün sıfırdan bir finansal sistem inşa ediyor olsaydık, bunu dijital bir platformda yapardık. Dijital, bir dizi işlemin maliyetini,% 90’a varan oranda azaltabilir ve yenilikçi finansal ürünlere ve hizmetlere neredeyse evrensel erişim sağlayabilir. ”

Özellikle, şifreli para biriminin dünyanın en fakir insanlarına nasıl yardımcı olabileceğini anlatıyor: “Resmi finans hizmetlerini elde edemeyen 2.5 milyardan fazla insan ile bu fırsat bizi zorluyor. Zavallı insanların varlıkları akılları, emeği, birikimleri – onların sorunu, bu kaynaklardan yararlanmak için finansal araçlara sahip olmaması. Kendilerini riske karşı korumaları gerekiyor, üretkenliklerine yatırım yapmak ve sonuçta yoksulluktan uzaklaşmak için çabalıyorlar ancak sonunda onları fırsatlardan mahrum eden verimsiz nakit ekonomisinde tuzağa düşüyorlar. ”

Bu yazılarımızı da beğenebilirsiniz