single-image

Ethereum Yükseltmesi Şubat Sonuna Ertelendi

Ethereum’un 16 Ocak’ta yapılması planlanan ve uzun süredir beklenen Constantinople yükseltmesi 27 Şubat’ta gerçekleşecek.

Daha önce sizlere bildirdiğimiz gibi akıllı sözleşme denetleyicisi ChainSecurity tarafından tespit edilen bir güvenlik açığı nedeniyle yükseltme ertelendi. Yayınlanan bir nota göre, belirli operasyonlar için daha ucuz gaz maliyetlerini ortaya çıkarmak üzere ayarlanan Ethereum İyileştirme Önerilerinden (EIP) biri, özellikle EIP 1283, “istenmeyen bir yan etkisi ortaya çıkmakta“ ve belirli bir şekilde ”akıllı sözleşmeler geri dönme saldırılarını mümkün kılıyor . ”

Reentrancy saldırıları, hesaplarında sahip oldukları Ethereum jetonlarının miktarı hakkında Ethereum ağına yanlış bilgi gönderirken, defalarca fon talebi gönderebiliyor. Ancak, bir kod güvenlik açığı olmadan, bu tür saldırılar başarısızlığa mahkum olur ve ChainSecurity şu anda çatal öncesi durumunda ağın böyle bir güvenlik açığı belirtisi göstermediğini belirtir.

Güvenlik açığı nedeniyle Constantinople ana ağda aynı anda iki bölümde yayınlanacak. İlk yükseltme, beş orijinal EIP’in tümünü içerecek ve ikinci bir yükseltme, EIP 1283’ü özel olarak kaldıracaktır. Bu şekilde, Constantinople ertelemeden önce uygulamış olan düğümlerin herhangi bir bloğu geri almaksızın EIP 1283’ü kaldırarak sorunu çözebilmesi sağlanmış olacaktır.

Yükseltme daha da ertelenmiş olabilir, Zorluk Bomba Gecikmesini içeren EIP 1234’ü içermemiş olsa bile. Zorluk Bombası, eğer aktif hale getirilirse, yeni bir bloğun madencilik zorluğunu imkansız hale gelinceye kadar ve yeni bloklar çıkartılamayacak şekilde artıracak bir mekanizmadır. Bu ÇYP, on iki ay daha, hangi noktada tekrar kullanılacağını erteler.

Constantinople geriye dönük olmayan bir yükseltmedir, bu yüzden Ethereum blockchain sert bir çataldan geçmelidir. Aynı zamanda tartışmasız sert bir çataldır, yani olması gerekip gerekmediği konusunda hiçbir tartışma olmadığı anlamına gelir. En önemlisi, bu sert çatal, ETH salınımını blok başına 3 ETH’den blok başına 2 ETH’ye ve diğer birkaç teknik yükseltmeye kadar % 33 azaltır.

Bu yazılarımızı da beğenebilirsiniz