single-image

SEC Yönetim Kurulu Başkanı ICO’lar Kuralların Uygulanması Durumunda Sermayeyi Yükseltmek İçin Bir Etkili Yol

ABD Menkul Kıymetler ve Borsalar Komisyonu (SEC) başkanı Jay Clayton, sermaye artırımının bir yolu olarak ilk para tekliflerinin (ICO’lar) avantajlarından bahsetti.

Konuşmasında, SEC 2018 yılında ilerlemelerin gözden geçirilmesi ve 2019 için gündemi tartışmaya odaklandı, Clayton “Ben ICO’ların sermaye artırmak için girişimciler ve diğerleri için etkili bir yol olabileceğine inanıyoruz.” Dedi

Ancak, menkul kıymet kurallarının uygulanması ve kurallara uyulması gerektiğini de sözlerine ekledi.

“Bir ICO’nun teknolojik doğası, bir güvenlik sunulduğunda, menkul kıymetler yasalarımıza uyulması gereken temel noktaları değiştirmez” dedi.

Başkan ayrıca, SEC ve personelinin blok zincir ve kripto varlıklarına odaklanarak “önemli miktarda zaman harcadığını” ve önümüzdeki yıl da devam etmeyi düşündüklerini söyledi.

“Dijital varlıklar ve ICO pazarları ile ilgili olarak, şu anda faaliyet göstermekte olan ve daha büyük fırsatlar sunan geleneksel hisse senetleri ve sabit gelir piyasalarına kıyasla önemli ölçüde daha az yatırımcı koruması dolandırıcılık ve manipülasyon söz konusu. ”

SEC şefinin potansiyel kripto pazar manipülasyonu konusunu ilk kez ele alışı değildi. Geçtiğimiz günlerdeki bir Yatırım konferansında şunları söylemişti “Perakende yatırımcıların gördükleri fiyatlar, kullanmaları gereken ve manipülasyondan arındırılmış fiyatlardır – volatiliteden arınmış değil, manipülasyon içermezler.”

ABD’li kongresine tanıtılan ve kripto piyasalarında fiyat manipülasyonu önlemek amacıyla geçen hafta ödeme araçları. Esas olarak, Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu (CFTC) ve diğer mali gözlemcilerin, yatırımcıları korumak ve ABD’nin bir fintech innovator olarak rolünü güçlendirmek için daha iyi kripto düzenlemesine yönelik bir yol haritası ortaya çıkarmasını istiyor.

Clayton, konuşmasında, SEC’in yakın zamanda başlatılan , Yenilikçi ve Finansal Teknoloji Stratejik Merkezi (FinHub) ‘dan da bahsederek, şirketlerinin ürünlerinin yasal çıkarımlarında gezinmelerini kolaylaştırmayı amaçladı.

“FinHub ve diğer faaliyetlerimizin gösterdiği gibi, kapımız, yasaya uygun olarak yenilik yapmaya ve sermayeyi yükseltmeye çalışanlara açık.” Dedi.

Bu yazılarımızı da beğenebilirsiniz