single-image

Bakkt Lansmanına Onay Aldı, Sırada Bitcoin ETF’si Var

İlk tam uyumlu bitcoin vadeli işlem sözleşmeleri 23 Eylül’de işlem yapmaya başlayacak ve ICE Vadeli İşlemler ABD’de borsada işlem görecek ICE Clear ABD’de işlem görecek olan iki sözleşmeyle başlayacak.

Bir günlük teslimat sözleşmeleri ve aylık vadeli işlemler nihayet üç aylık testten sonra ve gerekli tüm izinleri aldıktan sonra öncelikle kurumsal yatırımcılara teklif vermeye başlayacak .

Bakkt Operasyon Direktörü Adam White, “Bakkt Trust Company’nin kapsamlı düzenleyici incelemesi ve onayının tamamlanmasının ardından, fiziksel olarak teslim edilen vadeli işlemlerde nitelikli bir bitcoin sorumlusu olarak hizmet etmekten memnuniyet duyuyoruz” dedi .

New York Eyaleti Finansal Hizmetler Departmanı (DFS), New York Bankacılık Kanunu uyarınca Bakkt Trust Company LLC’ye bir tüzük verdi.

Bu, emeklilik fonlarının ve diğer büyük yatırımcıların gerektiğinde gözetim ve teslimattan sorumlu Bakkt ile düzenli bir şekilde bitcoin satın alma veya satmalarına izin veren bu dünyanın ilk teklifindeki son engeli ortadan kaldırdı.

Bakkt CEO’su Kelly Loeffler, “Bu, müşterilere kurumsal sınıf altyapının sahip olduğu bir pazarda düzenlenmiş, küresel olarak erişilebilir bir alışverişin yanı sıra benzersiz bir düzenleme netliği ve güvenliği sunuyor” dedi .

CFTC ile Bakkt’ın gerekli tüm düzenlemelerle nasıl tam olarak uyumlu olabileceği konusunda çok tartıştıktan sonra , gözaltı yönü için gerekli olduğu gibi New York regülatörünün Güven Tüzüğüne bağlı olarak devam etti.

Her ne kadar bu tür bir tüzüğün kabul edilmesi kanunen çıkmış gibi gözükse de, New York’un kripto varlıklarını güvence altına almanın zorluğunu göz önünde bulundurarak yapıp yapamayacağı konusunda sorular hala devam etmektedir.

“Bakkt Depo, NYSE de dahil olmak üzere dünyanın en aktif işlem gören pazarlarını destekleyen siber ve fiziksel güvenlik korumaları kullanılarak inşa edildi” dedi.

Müfettişleri Linda Lacewell’in “bu onay, New York’un yeni ortaya çıkan teknolojilerde bir yenilik ve liderlik merkezi olarak rekabet gücünü gösterdiğini” belirterek, varlıklara ilişkin sigortaları var.

Amerika Birleşik Devletleri’nde inşa edilen altyapı, bitcoin’in metalaşması olarak adlandırılabilecek şeyin temelini atıyor.

Çalışmalar şimdi neredeyse oybirliğiyle bitcoin’i ilişkisiz bir benzersiz varlık sınıfı olarak ilan ettiğinden, bir çit veya çeşitlilik olarak potansiyel kullanımına duyulan ilgi, özellikle çok fazla parası olan şirketler ve bireyler arasında artmaktadır.

Bu ilgiyi karşılamak için, Bitcoin yavaş yavaş ana finansmana doğru ilerliyor, Bakkt’ın geleceği Starbucks’ın bitcoin’i kabul etmesi için bir pazar oluşturma potansiyeli sunuyor .

Fiziksel olarak düzenlenmiş vadeli işlemler bir ilk olmak için dikkate değer olduğu için, çok daha dikkat çekici olanı, SEC komisyoncularının bir bitcoin ETF’ye karşı tutumlarını eğme konusundaki potansiyel etkileridir.

SEC, değişim olarak tanımladıkları şey üzerinde gerçekleşmesi için yeterli işlem hacmine ihtiyaç duyduklarını belirtti.

CME önemli miktarlarda işlem yapıyordu, ancak düzeltildiler. ICE’nin ne kadar hacim çekeceği beklenmeye devam ediyor, ancak ilginç bir şekilde “uzlaştırma fiyatları, düzenlenmemiş spot fiyatlardan farklı” diyorlar.

Çünkü ICE’nin kendisi kendi alıcı ve satıcılarıyla bir pazar olacak. Yani bu tam bir türev değil. Spot alış ve satış, ancak CFTC’nin yetkisi altına girecek şekilde vadeli işlemlere tabi tutulmuştur.

Tüm bu pazarlar gelişirken, SEC’in bitcoin ETF uygulamalarını reddetmesi oldukça zorlaşacaktır.

Bu yazılarımızı da beğenebilirsiniz