single-image

Hindistan’da Kripto Paraların Geleceği Hala Belirgin Değil

Son Yargıtay kararına rağmen, Hint kripto yasağı hala uygulanmayı bekliyor korku ve endişe yaratıyor. Kripto para birimlerine ilişkin yasa tasarısı, “Kripto para biriminin yasaklanması ve Resmi Dijital Para Birimi Tasarısının Düzenlenmesi” Hindistan Parlamentosu’nda halen beklemede.

Tasarının geçilmesi durumunda, benzersiz bir düzenleyici çerçevenin yeni bir dönemi başlamalıdır. Blockchain işletmelerinin yönünü bulması için kripto para birimleri, emtia destekli paralar ve faydalı kriptolar için çok yönlü bir yasama sistemi mevcut olacaktır.

4 Mart’ta Hindistan’ın kripto topluluğu , ülkenin Yüksek Mahkemesi Hindistan Rezerv Bankası tarafından uygulanan Hint kripto yasağını kaldırdığında sevindi ve yasağın zaten “orantısız ve anayasaya aykırı” olduğunu ilan etmişti.

Genelgeye göre, finans kurumlarının kripto para ile çalışan firmalara her türlü bankacılık hizmeti vermesi yasaklandı. Nisan 2018’den beri yasak yürürlükteydi.
Ancak, kısıtlamalar kaldırılır kaldırılmaz, Hindistan’da e, Unocoin ve CoinDCX dahil olmak üzere çok sayıda kripto para birimi borsaları fiat depozito hizmetlerine yeniden başladı. Ayrıca, kısıtlamaların kaldırılmasından sonra, HashCash danışmanları Hindistan’ın kripto para piyasasına 10 milyon dolar yatırım yapacağını duyurdu.

2019’un düşmanca tasarısını dışında, Hindistan’ın kripto topluluğu, Genel Mahkemesinde RBI’nin genelgesi ile ilgili bu son yürürlükten kaldırılması konusundaki cazibesini ele almak zorunda. RBI, kripto para birimlerinin Hindistan’ın bankacılık sistemini tehlikeye atabileceğinden endişe ediyor ve bu nedenle Hindistan kripto yasağını çağırıyor.

Bu yazılarımızı da beğenebilirsiniz