single-image

BAE ve Suudi Arabistan Sınır Ötesi Ödemeler İçin Kripto Para Uygulaması Başlattı

BAE’nin resmi haber ajansı Emirates Haber Ajansı’na göre, Suudi-Emirati kripto para birimi her iki ülkede de uygulanacak yedi girişimden biri.

Suudi-Emirrati Koordinasyon Konseyi İcra Komitesi, 2016 yılında 19 Ocak’ta BAE’de ilk kez bir araya geldi. Konsey, yeni şifreleme para biriminin merkez ve yerel bankalar arasındaki sınır ötesi ödemelerde kullanılacağını açıkladı.

Kripto para birimi, blok zinciri teknolojisini anlamak ve iki ülke arasında kesintisiz işlemlere izin vermek için bir deney olarak görev yapacak.
Sanal para birimi, merkez bankaları ile katılımcı bankalar arasında her iki taraftan da dağıtılmış bir veritabanı kullanılmasına dayanır. Müşteri çıkarlarını korumak, teknoloji standartlarını belirlemek ve siber güvenlik risklerini değerlendirmek istiyor. Proje aynı zamanda merkezi bir para biriminin para politikaları üzerindeki etkisini belirleyecektir.
BAE: Blockchain ve Kripto Şirketleri için Güvenli Liman?
Aralık 2018’de BAE’nin Menkul Kıymetler ve Emtia Otoritesi (SCA) ICO belirteçlerini menkul kıymetler olarak tanıdı . Ayrıca, 2019’un ortalarında yayınlanacak bir düzenleyici çerçeve üzerinde çalıştıkları da açıklandı.

BAE yetkilileri, kripto para birimleriyle ilgilenirken dikkatli davranıyor, ancak ülkede blok zinciri gelişimini aktif olarak teşvik etmeye devam ediyor.

2016 yılında, Dubai Kraliyet Prensi Şeyh Hamdan bin Muhammed bin Rashid Al Maktoum, 2020 yılına kadar tüm devlet belgelerini bir blok zincirine aktarmayı planlayan bir blok zinciri stratejisi başlattı .
BAE’nin Emirates İslam Bankası da 2017 yılında bir blok zinciri olan “Check Chain” üzerindeki kontrolleri göndererek blockchain teknolojisini test etti. Pilot başarılı olduktan sonra, ana bankası Emirates NBD girişimi başlattı ve yalnızca ilk ayda bir milyon çek kaydetti.

Kasım 2018’de, BAE Hilal Bankası, Şeriat standartlarına uygun bir bağ olan Sukuk işlemlerinde blockchain teknolojisini kullanan ilk Şeriat bankası oldu.

Bu yazılarımızı da beğenebilirsiniz