single-image

Avrupa Komisyonu Libra’nın Potansiyel Tekel Olacağı Konusunda Endişeli

Avrupa Birliği’nin yürütme kolu olan Avrupa Komisyonu’ndaki antitröst düzenleyicileri, Facebook’un önerdiği stabilcoin Libra’nın rekabet karşıtı bir proje olup olmadığını belirlemek için bir anket hazırladılar .

Bloomberg de, 20 Ağustos’ta yayınlanan bir rapora göre , haberi özel bir belge aracılığıyla öğrendi. Rapora göre, komisyon rakip şirketlerin Libra Birliği ile rekabet edip edemeyeceğini bulmak için Ağustos ayının başında bir anket gönderdi. Yetkililerin, Libra bilgi alışverişi ve tüketici verileri kullanımı yoluyla rekabeti engelleyebileceğine inandıkları bildiriliyor.

Ayrıca, düzenleyicilerin Libra’nın Facebook’un WhatsApp ve Messenger uygulamalarında nasıl kullanılabileceğini araştırmaya başladıkları bildirildi. Soruşturmanın bu kısmı Libra Birliği içerisindeki üyeliğin ve yönetişimin nasıl çalıştığı üzerine odaklanmaktadır.

Raporda, komisyonun antitröst şubesinin kurumun Libra ile ilgilenen tek şubesi olmadığı belirtildi. Komisyonun finansal hizmetler departmanı sözcüsü, bu şubenin “Libra ve gelişimi de dahil olmak üzere kripto varlıkları ve ödeme hizmetleri alanındaki pazardaki gelişmeleri izlemek” olduğunu söyledi.

ABD Hükümet yetkilileri de Facebook’un ödemeler sektöründeki muhtemel hakimiyeti konusundaki endişelerini dile getirdiler. Senato Bankacılığı Komitesi’nin derecelendirme üyesi olan ABD Senatörü Sherrod Brown, haziran ayında yaptığı açıklamada, Facebook’un işletmeler için ödeme koşullarını belirleyebileceğinden endişelendiğini söyledi.

“Facebook, işletmeleri kredi kartınızı veya bankamatik kartınızı kabul etmekten vazgeçmeye zorlarsa ne olur? Facebook’un yeni Tekel parasını kullanmak zorunda kalabilirsiniz. Peki ya kullanmaya ya da Facebook’un milyonlarca kullanıcısına erişimi kaybetmeye zorlanan küçük işletme sahipleri?”

Bu yazılarımızı da beğenebilirsiniz