single-image

Binance, Venus Adında Bir Blockchain Projesi Başlatıyor

Ticaret hacmi ile dünyanın en büyük kripto değişimi olan Binance, Venus adlı yeni bir blockchain projesi başlatıyor. Oluyor , çeşitli fiat para birimleri tarafından desteklenen stablecoins ve kripto varlıklarının gelişmesini teşvik için tasarlanmış. Facebook’un Libra “yerelleştirilmiş” bir yaklaşım olarak, Venüs projesi küresel bir erişime girmeyi amaçlıyor.

Duyuruya göre, “Binance, gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelere yeni para birimleri teşvik etmek için hükümetler, şirketler, teknoloji şirketleri ve diğer kripto para birimi şirketleri ve daha büyük blok zinciri ekosisteminde yer alan projelerle yeni ittifaklar ve ortaklıklar kurmayı amaçlıyor” dedi.

Binance, stabilcoin odaklı Venus projesini başlatmak için mevcut blok zinciri ekosisteminden ve sınır ötesi ödeme teknolojisinden yararlanmayı amaçlıyor. Bununla birlikte, Kaliforniya merkezli ve ABD Senatosu oturumlarında Libra projesini savunmak zorunda kalan Facebook’un aksine, Binance, Malta’da bulunuyor.

İkincisinin finansal sistem üzerindeki potansiyel etkisi, 2.5 milyar aktif aylık kullanıcısı olan devasa kullanıcı tabanından yararlanma becerisine sahip olan Facebook’tan daha az geri tepmeye yol açsa da, Binance, 2017’de ilk kez piyasaya sürüldüğünden beri kendi engin blok zinciri tabanlı ekosistemi geliştiriyor. Ulaşımı dünya genelinde yayılmakta ve ABD , yakında çıkmasıyla birlikte Singapur , Uganda , Arjantin , Jersey ve Avustralya merkezli ortaklıklar, girişimler ve borsaları kapsamaktadır .

2019 yılının Nisan ayında tanıtılan dağıtılmış muhasebe teknolojisi (DLT) tabanlı platform Binance Chain , Bitcoin-pegged stabilcoin (BTCB) ve Binance BGBP stablecoin (BGBP) gibi birkaç yeni stabilcoini destekliyor.

Şirket, Venüs girişimi üzerinde çalışırken tam teknik destek ve “uygunluk risk kontrol sistemi” sağlamayı amaçlamaktadır. Borsa ayrıca çok boyutlu bir işbirliği ağı sunmayı da amaçlıyor ve Venüs platformunu oluşturmak için mevcut altyapısını ve düzenleyici kurumlarını harekete geçirecek.

Facebook’un girişiminin Libra gibi, Venüs projesi de fiat para birimlerini kullanan ve genellikle banka hesaplarına erişimi olmayan insanları dışlayan geleneksel finansal sistemde devrim yaratmayı amaçlıyor.

Kurucu ortak Yi He’e göre, “Yakın ve uzun vadede, stabilcoin’lerin dünyadaki ülkelerdeki geleneksel fiat para birimlerinin yerini alacağına ve dijital ekonominin yeni ve dengeli bir standardını getireceğine inanıyoruz.”

“Dünya finansal sistemini yeniden şekillendirmek, ülkelerin daha somut finansal hizmetler ve altyapılara sahip olmalarını, finansal güvenliklerini korumalarını ve ülkelerin ekonomik verimliliğini arttırmalarını sağlayacak bir vizyon yakalamayı umuyoruz.”

Bu yazılarımızı da beğenebilirsiniz